سیاسی

بیست و نهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکیه و ایران به زودی برگزار می شود

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: همکاری آنکارا و تهران در مبارزه با تروریسم مهم است و باید دو کشور به همکاری در این زمینه ادامه دهند.

 به گزارش ایسنا، مولودچاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در آنکارا گفت: همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم مهم است و باید هر دو کشور به همکاری در این زمینه ادامه دهند.
چاووش‌اوغلو با بیان اینکه به همراه آقای امیرعبداللهیان، روابط دو جانبه ترکیه و ایران را در همه ابعاد مورد بررسی قرار دادیم، اظهار کرد : که دو کشور می‌خواهند به سفرهای متقابل به تهران و آنکارا شتاب بخشند.
وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری دوجانبه میان ترکیه و ایران کاهش جدی داشته است، گفت: اما در سال گذشته 62.5 درصد افزایش داشته است. وقتی به چهار ماهه اول امسال نگاه می‌کنیم، این افزایش همچنان ادامه دارد. اکنون موضوع، معکوس شده است.
وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه سران دو کشور افزایش حجم مبادلات تجاری دوجانبه بین آنکارا و تهران را به 30 میلیارد دلار هدف‌گذاری کرده‌اند، افزود: بنابراین باید تلاش بیشتری انجام دهیم و حجم مبادلات تجاری خود را بیش از پیش افزایش دهیم.
 براساس گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، وی گفت:  در این راستا قصد داریم بیست و نهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکیه و ایران را به زودی برگزار کنیم.
چاووش‌اوغلو در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این نشست مطبوعاتی با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران گفت: ما همیشه با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالف بوده‌ایم و این تحریم‌ها را درست نمی‌دانیم، امیدواریم همه طرف‌ها اقدامات لازم را برای فعال‌ کردن مجدد توافق هسته‌ای انجام دهند. این توافق به روابط اقتصادی ما کمک زیادی خواهد کرد تا تجارت دوجانبه را به اهداف تعیین شده برسانیم.
وی با اشاره به همکاری ترکیه و ایران در مبارزه با تروریسم تصریح کرد: همکاری ما در مبارزه با تروریسم به عنوان دو همسایه حائز اهمیت است و این موضوعات از جمله همکاری‌های امنیتی را بررسی کرده‌ایم و ما باید به همکاری در این زمینه ادامه دهیم، زیرا تروریسم دشمن مشترک ماست.
چاووش‌اوغلو خاطرنشان کرد که علاوه بر روابط دوجانبه میان ترکیه و ایران، در مورد مسائل منطقه‌ای از جمله جنگ اوکراین، اوضاع عراق و افغانستان، سوریه و یمن نیز گفتگو کرده‌اند.
انتهای پبام

منبع خبرگزاری ایسنا

دکمه بازگشت به بالا