جامعه

پیگیری مشکلات ساختمان‌های ناایمن در ۲ سطح عملیاتی و راهبردی

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران، از پیگیری مشکلات ناظر بر ساختمان‌های ناایمن در دو سطح عملیاتی-اجرایی و راهبردی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، «یکی از مطالبات بنده از شما شورای شهری‌ها این است که در تهران برنامه ریزی کنید و اماکن و ساختمان‌هایی که می‌تواند روزی تبدیل به یک حادثه دلخراش شود را مورد بررسی قرار دهید».

این گزاره، مطالبه صریح دادستان کل کشور از اعضای شورای شهر تهران بود که در هفتاد و سومین جلسه شورای شهر تهران مطرح شد. وقوع حادثه دلخراش متروپل و جان باختن جمعی از شهروندان بار دیگر مقوله ساختمان‌های ناایمن در تهران و خطرات ناشی از آنها را بر سر زبان‌ها انداخت.

پیش از این، مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای تهران در جریان دیدار با رئیس قوه قضائیه با اشاره به وجود ۳۳ هزار ساختمان ناایمن در شهر تهران که ۱۲۹ مورد از آن‌ها در شرایط پُر خطر و بحرانی قرار دارد، خواستار حمایت‌های قضائی در زمینه رفع خطر از این ساختمان‌های ناایمن شد.

پیگیری مشکلات ساختمان‌های ناایمن در ۲ سطح عملیاتی و راهبردی

دادستان کل کشور نیز با حضور در هفتاد و سومین صحن شورای شهر تهران به‌نوعی خواسته اعضای شورای شهر مبنی بر حمایت‌های قضائی در جهت رفع خطر از ساختمان‌های ناایمن را اجابت کرد و خطاب به اعضای شورا گفت: اگر احتمال عقلایی می‌دهید یک ساختمان خطرناک است اخطار دهید و جایی که لازم است از قوه قضائیه کمک بگیرید من اتمام حجت می‌کنم کاری به ابعاد سیاسی ندارم اما جان افراد برای ما مهم است.

دو سطح عملیاتی-اجرایی و راهبردی در خصوص ساختمان‌های ناایمن

در همین راستا؛ مهدی اقراریان در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح میزان تعامل دستگاه قضائی و مدیریت شهری در جهت حل چالش ساختمان‌های ناایمن پرداخت و گفت: این موضوع در مدیریت شهری در دو سطح عملیاتی-اجرایی و راهبردی دنبال می‌شود.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: سطح عملیاتی-اجرایی این موضوع در حال حاضر در شهرداری با حضور شهرداری مناطق، اداره کل حقوقی، دادستانی مناطق تهران و دادستانی تهران دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه سطح راهبردی نیز پس از دیدار با رئیس قوه قضائیه مطرح شد، اظهار کرد: قرار بر این شد تا شورای شهر تهران به‌عنوان مجموعه ناظر و مقرره‌گذار برای رفع این خلاءها ورود پیدا کند.

پیگیری مشکلات ساختمان‌های ناایمن در ۲ سطح عملیاتی و راهبردی

کارگروه‌های مشترک شورای شهر و دستگاه قضائی تشکیل خواهد شد

اقراریان خاطرنشان کرد: در حال حاضر در خصوص بخش راهبردی با قوه قضائیه در حال گفتگو هستیم و قرار بر این شد تا کارگروه‌های مشترکی شکل گیرد.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در خصوص این موضوع با سازمان بازرسی کل کشور جلساتی نیز داشتیم و پیگیر هستیم و این موضوع در دستور کار است و دنبال می‌شود.

وی در پایان از آغاز سطح اجرایی در جهت حل چالش ساختمان‌های ناایمن خبر داد و گفت: در منطقه یک در این حوزه شاهد اقداماتی بودیم و در سایر مناطق نیز بعضاً گزارش‌هایی دریافت شده است.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا