بین الملل

سوئد: مذاکرات پیوستن به ناتو ممکن است یک سال طول بکشد

نخست وزیر سوئد در اظهاراتی در حاشیه اجلاس سران ناتو گفت که مذاکرات برای پیوستن این کشور به ناتو ممکن است یک سال به طول بیانجامد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، نخست وزیر سوئد در اظهاراتی گفت که مذاکرات برای پیوستن این کشور به ناتو ممکن است یک سال به طول بیانجامد.

بر اساس این گزارش، «ماگدالنا اندرسون» در حاشیه اجلاس سران ناتو در مادرید اسپانیا افزود که به ترکیه پایبندی کشورش را به قوانین بین المللی درباره تحویل افراد تحت پیگرد اعلام کرده است.

از سوی دیگر، «آن لیندا» وزیر امور خارجه سوئد طی مصاحبه‌ای گفت که کشورش نگرانی‌های ترکیه درباره تروریسم را جدی می‌گیرد.

وی همچنین افزود که کشورش و فنلاند با ترکیه درباره عدم حمایت از «پ ک ک»، «ی پ گ» و پیروان فتح الله گولن مخالف ترکیه‌ای به توافق رسیده اند.

از سوی دیگر، کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از توافق آنکارا با فنلاند و سوئد که راه را برای پیوستن آنها به ناتو هموار می کند، استقبال کرد.

«رجب طیب اردوغان» روز سه شنبه و پیش از عزیمت به مادرید برای حضور در نشست ناتو اعلام کرده بود که اگر سوئد و فنلاند خواهان پیوستن به ناتو هستند، باید نگرانی‌های امنیتی ترکیه را مدنظر قرار دهند.

رئیس جمهور ترکیه یادآور شد عضویت در ناتو با مسئولیت‌هایی همراه است و اگر بناست سوئد و فنلاند به عضویت ناتو درآیند، باید نگرانی‌های امنیتی ترکیه به عنوان عضو ۷۰ ساله ناتو را در نظر بگیرند.

گفتنی است که از ۱۸ ماه ماه، می فنلاند و سوئد پس از دهه‌ها بی طرفی، به بهانه‌های امنیتی و جنگ روسیه و اوکراین درخواست خود برای عضویت در ناتو را مطرح کردند. با این حال ترکیه با استناد به حمایت دیرینه هلسینکی و استکهلم از گروهک پ ک ک، که آن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود تلقی می‌کند، روند بررسی درخواست‌های عضویت هر دو کشور را مسدود کرده است.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا