بین الملل

نشست لویه جرگه افغانستان با انفجار و تیراندازی متوقف شد

نشست علمای طالبان با حضور بیش از سه هزار «عالم دین» و بزرگان قومی در خیمه لویه جرگه کابل آغاز شد. اما ساعاتی از آغاز این نشست نگذشته بود که منابع محلی از دو انفجار و تیراندازی پیاپی از خیمه لویه ‌جرگه در کابل خبر دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از افق نیوز، ملا حسن آخوند؛ رییس‌ حکومت طالبان در آغاز  نشست از عالمان دینی خواست تا از نظام موجود حمایت کرده و در جهت حل مشکلات جاری در کشور دست به کار شوند.
رییس‌الوزرای حکومت طالبان افزود: «کسانی‌که در ۲۰ سال گذشته مردم را دربدر کردند، وطن را برباد دادند؛ حالا که از کشور رفتند و از طرف ما مشکلی متوجه آنان نیز نبوده، بازهم در پی خلق مشکل هستند و ملت را به آشوب تشویق می‌کنند.
آخوند گفت: افرادی که در درون نظام دچار اشتباه می‌شوند، نباید گناه آن‌ها را به گردن نظام انداخت.
او همچنین خطاب به علما و بزرگان قومی گفت که نطام موجود «مثل خانه شماست که در صورت مشکل مثل خانه خود به حل آن بپردازید».
مولوی حبیب‌الله حقانی؛ رییس نشست علمای طالبان نیز گفت که نظام اسلامی برای مردم مخلصانه خدمت کند. به گفته او، منصب، معاش و دیگر مسائل مادی نباید برای آن‌ها هدف باشد.
مولوی حنفی؛ معاون رئیس‌الوزرای حکومت طالبان گفته‌بود که مردان به جای زنان در این نشست شرکت می‌کنند.
اما هدر بار؛ مسئول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر گفته‌است: «سه هزار نفر در این نشست در مورد زنان تصمیم می‌گیرند چه بپوشند و چه بکنند.»
هنوز ساعاتی از آغاز این نشست نگذشته بود که به گفته منابع، نشست علمای طالبان به دلیل چند انفجار و تیراندازی‌ مختل شد.
گفته شده که تیراندازی با سلاح‌های سبک و سنگین ادامه دارد.
از سوی دیگر، صفحه منتسب به «جبهه ملی آزادگان افغانستان»؛ یک گروه مسلح که با طالبان می‌جنگد، ادعا کرده‌ است که گروه ویژه عملیاتی این جبهه بر تالار لویه جرگه که نشست علمای طالبان جریان داشت، حمله کرده‌ است.
این نشست اول صبح روز پنجشنبه آغاز شد و قرار بود تا دو روز دیگر ادامه داشته‌ باشد.
انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

دکمه بازگشت به بالا