بین الملل

آمریکا باید انعطاف پذیری بیشتری در مذاکرات نشان دهد

نماینده روسیه:

نماینده روسیه در مذاکرات هسته ای وین، توافق هسته ای را قابل بازیابی ارزیابی کرد و خواستار انعظاف پذیری بیشتر آمریکا در این ارتباط شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به سفر اخیر «علی باقری»، مذاکره کننده ارشد ایرانی و معاون وزیرخارجه ایران به مسکو و دیدار و گفتگو با مقامات وزارت خارجه روسیه، این دیدار و گفتگو را حرفه ای و مثبت ارزیابی کرد.

اولیانوف درباره حضور هیئت ایرانی در مسکو گفت: این یک تبادل نظر بسیار حرفه ای در مورد وضعیت فعلی پیرامون برجام و چشم انداز مذاکرات وین بود.

نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای وین در ادامه گفت: ارزیابی من این است که علیرغم همه مشکلات، توافق هسته‌ای هنوز قابل بازیابی است و برای تحقق این امر، ایالات متحده باید انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهد.

ساعاتی پیش از اظهارات اولیانوف؛ حساب توئیتری نمایندگی روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین از دیدار «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه با «علی باقری» همتای ایرانی خود و مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای خبر داده بود.

گفته شده در این دیدار، علاوه بر معاون وزیرخارجه روسیه، «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین هم حضور داشت.

با این حال جزئیات بیشتری از این دیدار و گفتگو میان هیئت ایرانی و روسی در مسکو منتشر نشده است.

پیش از این دیدار، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته بود: «دکتر باقری با جدیت و در هماهنگی کامل با اینجانب به مذاکرات منطقی، مستدل و فعال برای لغو تحریم‌ها ادامه می‌دهد.»

وزیر امور خارجه افزود: «ما با قدرت و منطق به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم. واقع بینی آمریکا و اخذ تضمین پایدار در نفع کامل اقتصادی ایران از توافق، می‌تواند نتیجه مذاکرات را ثمربخش کند.»

علی باقری در حالی در مسکو مشغول دیدار و گفتگو با مقامات وزارت خارجه روسیه است که چند روز پیش از این نیز با سفر به دوحه، پایتخت قطر مذاکرات رفع تحریم‌ها علیه ایران را با هیئت‌هایی از کشورهای غربی به پیش برده بود.

شنبه هفته گذشته نیز «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، پس از گفتگو با «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران، گفته بود: «ما آماده هستیم تا مذاکرات هسته‌ای را در چند روز آینده از سر بگیریم. برای ایران مهم است که به طور کامل از مزایای اقتصادی توافق سال ۲۰۱۵ بهره مند شود.»

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا