بین الملل

تظاهرات "جمعه خشم" در سودان/درخواست سازمان ملل برای تحقیق درباره کشتار معترضان برغم انکار پلیس

با وجود کشته شدن دستکم ۹ تظاهرکننده در تظاهرات روز پنج‌شنبه سودان، اعتراضات در این کشور ادامه یافت. همزمان پلیس سودان مدعی شده نقشی در کشته شدن معترضان نداشته اما سازمان ملل خواستار آغاز تحقیقات مستقل درباره این کشتارها شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، پس از آنکه کمیته مرکزی پزشکان سودان اعلام کرد در درگیری‌های روز پنج‌شنبه ۹ تظاهرکننده کشته شدند و پلیس سودان نیز اعلام کرد نقشی در این قتل‌ها نداشته و به نیروهای خود دستور داده بوده در مقابله با تظاهرکنندگان سلاح حمل نکنند، روز جمعه بار دیگر تظاهرات‌ سراسری در شهرهای مختلف سودان با شعار “جمعه خشم”  برپا شد.
برخی فعالان تصاویر و ویدیوهایی از تظاهرات روز جمعه را به اشتراک گذاشتند که از جمله آنها تظاهراتی بود که از منطقه بحری به سمت کاخ ریاست جمهوری در خارطوم برپا شد.
معترضان در نزدیکی ساختمان کاخ ریاست جمهوری شعارهایی علیه عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی و فرمانده ارتش سودان سر دادند، برخی دیگر از آنها نیز تصاویر کشته‌های تظاهرات روز پنج‌شنبه را در دست داشتند.
همچنین برخی فعالان تصاویر زنده‌ای از تظاهرات روز جمعه را به اشتراک گذاشتند که نیروهای امنیتی سودان در حال شلیک گاز اشک‌آور به سمت تظاهرکنندگان بودند.
کمیته مرکزی پزشکان سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد که در تظاهرات روز پنج‌شنبه، تیراندازی‌های شدیدی با استفاده از گلوله‌های واقعی انجام شد که در نتیجه آن ۹ تظاهرکننده جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی نیز زخمی شدند.
در مقابل پلیس سودان در واکنش به ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که یک نیروی پلیس را در حال تیراندازی به سمت یکی از تظاهرکنندگان در خیابان “الستین” خارطوم و در ادامه به زمین افتادن آن معترض نشان می‌دهد، بیانیه‌ای را منتشر و تاکید کرد: طبق دستورالعمل صادره در چارچوب اجرای طرح تامین امنیت تظاهرات روز جمعه، تاکید شده بود هیچ یک از نیروهای پلیس در برخورد با تظاهرکنندگان اجازه استفاده از اسلحه را نداشته و تنها مسؤولیت تامین امنیت تظاهرات را بر عهده دارند.
همچنین در ادامه بیانیه پلیس سودان آمده است، ویدیوی منتشر شده نشان‌دهنده تخلف از این دستورالعمل بوده و جرم محسوب می‌شود و ما چنین اقدامی را از سوی هیچ یک از نیروهای خود در هیچ رتبه‌ای نمی‌پذیریم و تحقیقات درباره این موضوع آغاز شده است.
پیش از این پلیس سودان تظاهرکنندگان را به استفاده از کوکتل مولوتوف و سنگ و زخمی کردن نیروهای ارتش و پلیس متهم کرد.
همچنین پلیس سودان اعلام کرده بود که تظاهرکنندگان دستورات کمیته امنیتی استان خارطوم را نقض کرده و سعی داشتند خود را به مکان‌های حاکمیتی برسانند.
از سوی دیگر میچل باچله، کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از کشته شدن تظاهرکنندگان در سودان، اعلام کرد: از مسؤولان می‌خواهم تحقیقی مستقل، شفاف، همه‌جانبه، بی‌طرف و مطابق استانداردهای بین‌المللی درباره عملکرد نیروهای امنیتی انجام شود.
باچله در ادامه تاکید کرد: حق خانواده‌های قربانیان و نجات‌یافتگان است که حقیقت را بدانند و عدالت برای آنها اجرا شود و غرامت دریافت کنند.
انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

دکمه بازگشت به بالا