بین الملل

چیزوف: بلغارستان تحت فشارهای خارجی دیپلمات‌های روسیه را اخراج کرد

در پی تنش دیپلماتیک مسکو و صوفیه؛

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا با اشاره به اخراج دیپلمات‌های روس از سوی بلغارستان، گفت این کشور مدتهاست سیاست مستقلی را دنبال نمی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا می‌گوید اقدام بلغارستان برای اخراج دیپلمات‌های روسیه تحت فشارهای خارجی صورت گرفته است.

«ولادیمیر چیژوف» در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا۲۴ گفت که بلغارستان مدتهای مدیدی است که سیاست مستقلی را دنبال نمی‌کند و تصمیم این کشور در خصوص اخراج ۷۰ دیپلمات روس تحت فشار نیروهای خارجی صورت گرفته شده است.

این مقام روس تاکید کرد که تصورم بر این است که می‌توان در مورد سیاست خارجی مستقل بلغارستان تنها با رجوع به گذشته دور صحبت کرد.

چیژوف حمایت بلغارستان از اقدامات ناتو و رأی مثبت آن به تحریم‌های ضد روسیه را موید وابستگی سیاسی این کشور دانست. این دیپلمات ارشد روسیه اخراج دیپلمات‌های روس این کشور از بلغارستان را عجیب توصیف کرد و هشدار داد که این مسئله می‌تواند به قطع روابط دیپلماتیک بین مسکو و صوفیه منجر شود.

سفارت روسیه در صوفیه، پایتخت بلغارستان پیش از این از وزارت خارجه این کشور خواست تا تصمیم اخراج ۷۰ کارمند دیپلماتیک روسیه را لغو کند. سفارت روسیه همچنین خاطرنشان کرد که اگر بلغارستان در ارتباط با تصمیم اخیر خود تجدید نظر نکند، مسئله تعطیلی سفارت روسیه در صوفیه بلافاصله در برابر رهبری روسیه قرار خواهد داشت.

چند روز پیش، بلغارستان موضوع اخراج ۷۰ کارمند دیپلماتیک سفارت روسیه را اعلام کرد و مدعی شد که اخراج این افراد به صورت ناگزیر صورت می‌گیرد.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا