اقتصاد

تعیین قیمت خودروسازان عامل تغییر روند بازار سهام/ همه صف‌های فروش جمع شد


امروز قیمت سهام اغلب نمادهای 2 گروه پالایشی و سیمانی رشد کرد و سبزترین گروه‌های بازار بودند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در حالی امروز با رشد همراه بود که تعداد سهم‌های منفی کمتر از نمادهای سبزپوش شد، اما نکته قابل توجه در بازار امروز به مساله توقف روند نزولی بازار باز می‌گردد.

طی معاملات روز شنبه همه شاخص ‌های بازار سهام نزول کردند و شاخص کل تا یک قدمی سقوط به کانال پایین‌تر افت کرد.  اما امروز بازار با رشدی کمی که داشت توانست تا حدودی از مرز ورود به کانال 1.4 میلیون واحدی فاصله بگیرد. آخرین بار دو ماه پیش در روزهای پایانی فروردین ماه شاخص در محدوده یک میلیون و 400 هزار واحد قرار داشت.

تحلیلگران تکنیکال، سطح یک میلیون و 500 هزار واحد را سطح حمایت مهم شاخص می ‌دانند که شکسته شدن آن سیگنال منفی بزرگی برای سهامداران است.

به نظر می رسد معامله‌گران در شرایط مبهمی که این روزها در بازار سهام وجود دارد، دست از معامله کشیده‌اند تا بازار به یک ثبات برسد. با این وصف می ‌توان گفت انتظارات سهامداران و معامله ‌گران نسبت به آینده بازار می تواند مثبت باشد. البته این در شرایطی است که روند نرخ دلار و تورم در کشور به یک ثبات نسبی برسد.

* خودرویی‌ها باعث رشد بورس می شوند

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: بازار سرمایه با چالش ‌ها و ریسک ‌های متعددی روبرو است که می ‌تواند باعث رونق و افزایش یا کاهش بازدهی آن شود؛ در شرایط فعلی خروج پول حقیقی مهمترین چالش بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری و واگذاری سهام دولت در دو شرکت ایران ‌خودرو و سایپا از موضوعات مهم دیگر بازار است. سوابق تاریخی بیانگر این است که در صورت تحقق این رویداد و رشد صنعت خودرو با توجه به پیشرو بودن این صنعت در بازار سرمایه ایران، انتظار رشد در کلیت بازار را داشته باشیم.

* رشد شاخص های بورس

در معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس با افزایش هزار و 346 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 502 هزار و 979 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 9 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با رشد هزار و 159 واحدی در سطح 418 هزار و 362 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 28 صدم درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس 13 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 195 واحد قرار گرفت. 

* افت ارزش کل معاملات بازار سرمایه

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم هفت هزار و 474 میلیارد تومان رسید که کاهش دو درصدی را نسبت به روز ذشته نشان می دهد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 631 میلیارد تومان بود که 21 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می ‌دهد. معامله اوراق نسبت به روز گذشته رشد 9 درصدی داشته است.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم سه هزار و 133 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بورس 41 درصد بوده است.

* کاهش خروج پول حقیقی از بازار سهام

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهاردهمین روز متوالی منفی شد و 229 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه‌های فلزات اساسی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشترین خروج سرمایه را داشتند و گروه کاشی و سرامیک نیز بیشترین ورود پول حقیقی را شاهد بوده اند.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد)، خگستر(شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت و نمادهای خاورح (حق تقدم ایران خودرو دیزل)، خزامیا (زامیاد) و کحافظ (کاشی‌ وسرامیک‌ حافظ)‌ بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

* رشد صف های خرید بورس

در جریان معاملات روز یکشنبه، 356 نماد با رشد قیمت و 271 سهم نیز با افت قیمت مواجه شدند.

در پایان معاملات امروز، ارزش صف‌ های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 38 درصد کاهش یافت و به 88 میلیارد تومان رسید. ارزش صف ‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 18 درصد رشد کرد و در رقم 233 میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان)، خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) و کحافظ (شرکت کاشی و سرامیک حافظ) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها 2 نماد صف فروش داشتند. نمادهای فمراد (شرکت آلومراد) و کساپا (شرکت سایپا شیشه) صف فروش داشتند.

انتهای پیام/ ت 48


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا