بین الملل

فلسطین کالبدشکافی جسد مسن‌ترین اسیر زن را خواستار شد

هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین کالبدشکافی جسد سعدیه مطر فرج‌الله، اسیر زنی که در یک زندان رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده را با حضور یک پزشک فلسطینی خواستار شد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین با ارسال درخواستی از طریق کریم عجوه، نماینده حقوقی خود برای دادگاه صلح حیفا، کالبدشکافی جسد سعدیه مطر فرج‌الله، اسیر زنی که در یک زندان رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده را با حضور یک پزشک فلسطینی و آغاز تحقیقی درباره ابعاد مختلف شهادت او و نیز تحویل پیکر به خانواده فرج‌الله را خواستار شد.
این هیئت در ادامه اعلام کرد، پیکر شهید سعدیه مطر فرج‌الله روز شنبه از بازداشتگاه دامون به مرکز پزشکی قانونی ابو کبیر منتقل شد و در انتظار تعیین تاریخ جلسه‌ای برای آغاز کالبدشکافی است.
تیسیر فرج‌الله، برادر این شهید با اشاره به اینکه خواهرش قبل از بازداشت هیچ بیماری نداشته، درخواست کالبدشکافی داد تا دلایل فوت او مشخص شود.
همچنین هیئت یاد شده اعلام کرد که یک تیم حقوقی جهت بررسی شرایط و ابعاد به شهادت رسیدن فرج‌الله با اسرای زن در زندان دامون ملاقات کرد.
هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین اعلام کرد از شنبه که خبر شهادت فرج‌الله ۶۸ ساله در زندان دامون منتشر شد، این موضوع را پیگیری می‌کند.
باشگاه اسرای فلسطین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، مدیریت زندان‌های رژیم صهیونیستی مسؤول کامل شهادت این اسیر زن و مسئول سرنوشت و زندگی تمامی اسرای زندان‌های این رژیم است.
این باشگاه تاکید کرد: فرج‌الله مورد اهمال پزشکی (قتل خاموش) که سیاست برجسته چند سال اخیر رژیم صهیونیستی است، قرار گرفت و به شهادت رسید، او نیز همانند هزاران اسیر دیگر فلسطینی با شرایط بازداشت سختی شامل شکنجه‌ها و سیاست‌هایی برای آزار جسمی و روحی اسرا مواجه بود.
شهید فرج‌الله ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱ در نزدیکی حرم ابراهیمی در الخلیل هدف حمله شهرک‌نشین‌ها قرار گرفته و بازداشت شد.
با شهادت او تعداد شهدای اسیر در زندان‌های رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۶۷ به ۲۳۰ تن رسید.
در حال حاضر مسؤولان اسرائیلی ۲۹ زن فلسطینی را در زندان دامون در بازداشت نگه داشته‌اند که قدیمی‌ترین آنها میسون موسی از بیت لحم است که از سال ۲۰۱۵ بازداشت شده و به ۱۵ سال حبس محکوم است.
طبق گزارش نهادهایی که به موضوع اسرای فلسطینی می‌پردازند، اسرای زن فلسطینی با شرایط بازداشت سختی مواجه بوده و مورد ضرب‌وشتم و اهانت قرار گرفته و انواع محدودیت‌های روحی و جسمی به آنها وارد می‌شود.
شهادت فرج‌الله واکنش‌های شدید فلسطینی‌ها را به دنبال داشت و ریاست تشکیلات خودگردان مقامات اسرائیلی را مسؤول کامل شهادت او دانسته و تاکید کرد او مورد اهمال پزشکی قرار گرفته و در نهایت به شهادت رسید.
ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین از جامعه جهانی و در راس آن نهادهای حقوق بشری، شورای حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی زنان خواست به مسؤولیت‌های حقوقی و انسانی خود عمل کرده و تحقیق بین‌المللی را درباره واقعیت ماجرای شهادت فرج‌الله و سایر موارد نقض حقوق اسرا در زندان‌های اسرائیلی آغاز کند.
همچنین ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین بار دیگر تاکید کرد، مسأله اسرا اولویت ملت و رهبران فلسطین است و هرگز اجازه نخواهیم داد آسیبی به اسرا و خانواده‌های آنها وارد شود.
زاهر جبارین، مسؤول دفتر شهدا، زخمی‌ها و اسرای جنبش حماس نیز رژیم اشغالگر را کاملا مسؤول شهادت فرج‌الله و جنایات روز افزون در حق اسرای بیمار در زندان‌های این رژیم دانست.
همچین هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین از موارد بالای ابتلا به ویروس کرونا در میان اسرای زندان نقب خبر داده است.
انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

دکمه بازگشت به بالا