بین الملل

دیدار وزرای خارجه روسیه و ونزوئلا در مسکو

روز دوشنبه انجام می‌شود؛

وزارت خارجه روسیه می‌گوید رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور با همتای ونزوئلایی خود درباره تقویت همکاری‌ها گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه با «کارلوس رافائل فاریا»، همتای ونزوئلایی خود دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «کارلوس فاریا، وزیر خارجه جمهوری بولیواری ونزوئلا از سوم تا پنجم جولای در سفری رسمی از روسیه بازدید خواهد کرد. در روز چهارم جولای، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با او گفت‌وگو می‌کند. کارلوس فریا، پیش از انتصاب در جایگاه وزارت خارجه، به عنوان سفیر فوق‌العاده و تام الاختیار ونزوئلا در مسکو خدمت می‌کرد».

در گفت‌وگوی فردا، دو طرف «درباره موضوعات مرتبطِ دوجانبه، چشم‌انداز تعمیق همکاری‌های سودمند برای دو طرف در طیف وسیعی از حوزه‌ها، برداشتن گام هایی برای تقویت هماهنگی بین دو کشور در چارچوب های چندجانبه‌ای مانند گروه دوستان در دفاع از منشور سازمان ملل متحد، صبحت خواهند کرد.»

بحث و بررسی اوضاع کنونی ونزوئلا از دیگر مسایل مورد بحث دو وزیر خواهد بود.

به گفته وزارت خارجه روسیه، طرف روس بار دیگر حمایت تزلزل‌ناپذیر خود از دولت و مردم ونزوئلا در دفاع از حاکمیت ملی و حق انتخاب مستقل راه‌های توسعه کشورشان را تکرار خواهد کرد.

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۹ ونزوئلا، «نیکلاس مادورو» بار دیگر موفق به کسب اکثریت آراء شد. اما آمریکا و کشورهای غربی با وجود پیروزی مادورو ، «خوان گوایدو»، رقیب غربگرای او را به عنوان رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا اعلام و تحریم‌هایی را علیه دولت و مردم ونزوئلا اعمال کردند. روسیه از جمله کشورهایی بود که از ریاست‌جمهوری قانونی مادورو دفاع کرد.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا