بین الملل

«پاشینیان» با «علی‌اف» در بروکسل دیدار می‌کند


همزمان با تشدید تنش در قفقاز جنوبی، رئیس شورای اروپا از ملاقات آتی رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با نخست وزیر ارمنستان خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس شورای اروپا روز شنبه از ملاقات رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با نخست وزیر ارمنستان در شهر «بروکسل» در بلژیک همزمان با تشدید تنش در قفقاز جنوبی خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «ترند نیوز» «شارل میشل» رئیس شورای اروپا گفت: «الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان با “نیکول پاشینیان” نخست وزیر ارمنستان در بروکسل دیدار خواهند کرد.

میشل در توییتی نوشت: «پیش از نشست بعدی در بروکسل، پیگیری گفت وگو و دستیابی به پیشرفت ملموس در مورد همه موارد در دستور کار بوده و اتحادیه اروپا متعهد به انجام آن است.»

 

هم‌زمان با تشدید تنش بین باکو و ایروان، ارتش جمهوری آذربایجان  چهارشنبه گذشته اعلام کرد که یک عملیات انتقامی را در پاسخ به اقدامات تروریستی گروه‌های مسلح غیرقانونی ارمنستان در خاک آذربایجان که منجر به کشته شدن یک نظامی جمهوری آذربایجان شد، انجام داده است.

این در حالی است که همزمان رئیس منطقه قره باغ کوهستانی دستور بسیج و آمادگی همگانی نیروهای مسلح خود را اعلام کرد.

جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای «نیکول پاشینیان»،  نخست وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد.

جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت. این دو کشور با وجود پادرمیانی روسیه همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و  طرفین همدیگر را به نقض آتش بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند.

با اوج گرفتن درگیری‌ها در قره باغ کوهستانی، اتحادیه اروپا در روزهای گذشته خواستار توقف فوری درگیری‌ها بین نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد.

«پیتر استانو» سخنگوی اتحادیه اروپا خواستار توقف فوری درگیری‌های بین نیروهای آذربایجان و ارمنستان در اطراف مسیر «لاچین» و سایر نقاط در امتداد خط تماس شد. وی گفت: «متاسفانه، این درگیری‌ها منجر به تلفات جانی و جراحاتی شده است .تنش زدایی، احترام کامل به آتش‌بس و بازگشت به میز مذاکره برای جستجوی راه حل‌های مذاکره ضروری است.»

انتهای پیام/م


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا