بین الملل

بن سلمان و پوتین درباره اوکراین گفتگو کردند

در تماس تلفنی؛

ولیعهد عربستان و رئیس جمهوری روسیه در تماس تلفنی با هم گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان و «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه در تماس تلفنی با هم گفتگو کردند.

کرملین روسیه با انتشار بیانیه ای گفت که این تماس تلفنی همزمان با نودمین سالگرد تأسیس پادشاهی عربستان سعودی صورت گرفته و در آن گسترش همکاری‌های اقتصادی و بازار نفت از مهمترین مسائل مورد توجه در گفتگوی دو طرف بوده است. همکاری درچارچوب سازمان همکاری‌های شانگهای نیز از دیگر محورهای گفتگوی بن سلمان و پوتین اعلام شده است.

براساس بیانیه کرملین، بن سلمان با اشاره به نقش روزافزون سازمان همکاری‌های شانگهای در امور بین‌المللی، آمادگی ریاض را برای مشارکت فعالانه و مؤثر در این سازمان اعلام کرد. دو طرف همچنین درباره هماهنگی قیمت نفت و توافقات صورت گرفته برای مبادله اسرا در جنگ اوکراین گفتگو کردند.

به گفته دفتر ریاست جمهوری روسیه، بن سلمان این وعده را به پوتین داده است که در همایش هفته انرژی روسیه در مسکو در ابتدای پاییز امسال همراه با هیئتی ارشد از ریاض مشارکت خواهد کرد.

پس از موفقیت میانجیگری عربستان سعودی بین روسیه و اوکراین برای تبادل اسرا و ورود آنها به ریاض، وزیر خارجه آمریکا از استقبال کشورش از این روند خبر داد و از ریاض قدردانی کرد.

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن در واکنش به تبادل اسرای روسیه و اوکراین با میانجیگری عربستان گفت که کشورش از تبادل زندانیان بین اوکراین و روسیه از جمله دو آمریکایی که حین خدمت در ارتش اوکراین به اسارت درآمده‌اند، استقبال می‌کند.

پیش از این، وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: روسیه در چارچوب توافق مبادله اسرای جنگی با میانجیگری عربستان سعودی، ۱۰ اسیر خارجی جنگ اوکراین از جمله ۵ انگلیسی، دو آمریکایی و سه شهروند سوئد، کرواسی و مغرب را آزاد کرد و هواپیمای حامل این اسرا در عربستان فرود آمد.

این وزارتخانه افزود: مقامات سعودی، اسرا را تحویل گرفتند و آنها را از روسیه به عربستان منتقل و برای تسهیل روند بازگشت آنها به کشورهایشان تلاش کردند.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا