بین الملل

هشدارهای محرمانه آمریکا به روسیه درباره استفاده از سلاح اتمی


یک روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات این کشور نوشت، واشنگتن به مسکو درباره استفاده از سلاح اتمی هشدار داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «واشنگتن پست» روز جمعه نوشت، آمریکایی‌ها درباره احتمال استفاده روسیه از سلاح اتمی، هشدارهایی محرمانه به مسکو داده‌اند.

واشنگتن پست به نقل از افرادی که نمی‌خواستند به دلیل حساسیت موضوع نامشان فاش شود نوشت، دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته درباره عواقب حمله اتمی هشدار دهد و کاخ کرملین اکنون به نحوه پاسخ واشنگتن فکر می‌کند.

این افراد مطلع گفتند، وزارت امور خارجه آمریکا در این مکاتبات خصوصی و محرمانه با مسکو دخیل بوده اما به طور دقیق نگفتند که چه کسی این پیام‌ها را منتقل کرده یا گستره محتوای این پیام‌ها تا چه حدی بوده‌اند.

همچنین واشنگتن پست به روشنی ننوشت که آیا این هشدارها بعد از سخنرانی جدید «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز تداوم داشته یا خیر اما به نقل از «یک مقام ارشد آمریکایی» نوشت، طی ماه‌های اخیر این مکاتبات به طور مداوم انجام شده‌اند.

این روزنامه به نقل از مقامات دولت بایدن افزود، این اولین باری نیست که روسیه از زمان شروع جنگ اوکراین تهدید به استفاده از سلاح اتمی می‌کند و تأکید کردند نشانه‌ای از آماده شدن روسیه برای انجام حمله اتمی قریب الوقوع مشاهده نشده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه برای مناطقی از شرق اوکراین و دونباس که خواستار برگزاری همه‌پرسی جهت پیوستن به فدراسیون روسیه هستند، به سخنرانی تلویزیونی پرداخت.

طبق گزارش‌ها،‌ پوتین در این سخنرانی ضمن اعلام بسیج نظامی محدود، گفت فقط شهروندانی که دوره‌های آموزش‌های پایه نظامی را گذرانده‌اند به حضور اجباری در ارتش فراخوانده می‌شوند و سپس آموزش‌های بیشتری می‌بینند.

رئیس جمهور روسیه ضمن اشاره به اینکه آمریکا، آلمان و دیگر کشورهای غربی دستوراتی علیه روسیه به کی‌یف می‌دهند، تاکید کرد: «تهدید کردن نیروگاه زاپروژیا [با حمله به این منطقه] یک تهدید اتمی است و مسکو هم دارای سلاح اتمی است؛ ما از همه ابزارها برای محافظت از خاک روسیه استفاده خواهیم کرد» (جزئیات بیشتر).

 بعد از اظهارات پوتین مبنی بر آماده بودن مسکو برای استفاده از هر ابزاری جهت دفاع از حاکمیت این کشور، یک مقام امنیتی ارشد مسکو نیز استفاده از سلاح اتمی را مجاز دانست.

«دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت ملی روسیه دیروز (پنجشنبه) گفت مسکو می‌تواند از تسلیحات اتمی راهبردی برای محافظت از تمامیت ارضی و منافع خود استفاده کند (جزئیات بیشتر).

پایان پیام/ص


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا