بین الملل

مجارستان: هرگز با تحریم انرژی روسیه در اتحادیه اروپا موافقت نمی‌کنیم


وزیر امور خارجه مجارستان در مصاحبه‌ای تاکید کرد، کشورش هرگز با تحریم شرکت‌های انرژی بزرگ روسیه توسط اتحادیه اروپا موافقت نخواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «پیتر زیجارتو» وزیر امور خارجه مجارستان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «اسپوتنیک» تاکید کرد، مجارستان هرگز با اضافه کردن نام شرکت‌های «روس‌اتم» و «گازپروم» روسیه به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا موافقت نخواهد کرد.

زیجارتو در این مصاحبه‌ که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل انجام داد تصریح کرد: «ما هرگز با اضافه شدن نام شرکت‌های روس‌اتم و گازپروم به فهرست تحریم‌ها موافقت نخواهیم کرد و هرگز با تحریم شدن هر نهادی که برای ما از نقطه نظر تامین انرژی مهم باشد موافقت نخواهیم کرد.»

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، دولت مجارستان در سپتامبر ۲۰۲۱ به توافقی با شرکت گازپروم در خصوص عرضه ۴.۵ میلیارد متر مکعب گاز به صورت سالانه از روسیه برای مدت ۱۵ سال دست یافت. این قرارداد اعتراض شدید کشورهای غربی را در پی داشت و اوکراین نیز ادعا کرد، این قرارداد باعث تضعیف وضعیت اوکراین به عنوان یک کشور ترانزیتی می‌شود. بوداپست در پاسخ به این اعتراضات تاکید کرد، یک کشور خودمختار است و خودش تصمیم می‌گیرد از کجا گاز بخرد و این گاز را چطور تحویل بگیرد.

در اواخر ماه آگوست، زیجارتو اعلام کرد، بوداپست با شرکت گازپروم بر سر عرضه روزانه ۵.۸ میلیون مترمکعب دیگر گاز از اول سپتامبر موافقت کرده است.

مقامات اتحادیه اروپا که از ابتدای عملیات نظامی روسیه در اوکراین، با ارائه انواع کمک‌ها شامل کمک‌های تسلیحاتی و مالی از کی‌یف حمایت کرده‌اند، تهدید کرده‌اند به زودی یک بسته جدید تحریم‌ها را علیه روسیه معرفی خواهند کرد.

زیجارتو در این مصاحبه گفت، کشورهای اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان برداشته شدن حق وتوی اعضا در رای‌گیری‌ها در رابطه با روسیه هستند اما مجارستان از این تصمیم حمایت نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه مجارستان تاکید کرد: «بله آنها قصد انجام این کار را دارند اما ما با آن موافق نیستیم.  منظورم این است، همکاران ما معمولا درباره احترام به معاهدات اروپا صحبت می‌کنند که ما با آن موافقیم. معاهدات اروپا صراحتا گفته‌اند در حوزه سیاست امنیتی و خارجی اتفاق نظر لازم است و ما به آن پایبندیم.»

زیجارتو اضافه کرد، نمی‌تون جنگ در اوکراین را بدون مذاکرات بین روسیه و آمریکا حل کرد.
وی گفت: «من قطعا معتقدم بدون توافقی بین آمریکا و روسیه، بدون مذاکرات روسیه-آمریکا، چه ما دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم این وضعیت حل نخواهد شد. نظر من این است برای خاتمه دادن به این وضعیت دیوانه‌وار در سریع‌ترین زمان ممکن، مذاکرات روسیه-آمریکا لازم است.»

زیجارتو اظهار امیدواری کرد، مناظرات سطح بالا در مجمع عمومی سازمان ملل به حل بحران در اوکراین کمک کند اما وضعیت در این کشور نسبت به یک هفته پیش بدتر شده است.

وزیر خارجه مجارستان با اشاره به اینکه کشورهای عضو ائتلاف ناتو طرح استقرار سرباز در اوکراین را در ضمن عملیات نظامی ویژه روسیه کنار گذاشته‌اند، اظهار امیدواری کرد این تصمیم به قوت خود باقی بماند.

به گفته زیجارتو، تا زمانی که بحران در اوکراین ادامه یابد، ریسک تشدید تنش بین ائتلاف نظامی ناتو و روسیه باقی می‌ماند.

او تاکید کرد، مجارستان جلوگیری از درگیری مستقیم بین ناتو و روسیه را بالاترین اولویت می‌داند.

زیجارتو گفت: «وقتی از من بپرسید اکنون مهمترین وظیفه چیست، دقیقا می‌گویم: جلوگیری از هر نوع درگیری مستقیم بین ناتو و روسیه چون این امر ما را به نقطه‌ای که هیچ یک از ما خواستار رسیدن به آن نیستیم می‌رساند. هر زمان ما نشستی با همکارانمان در ناتو داریم همواره مساله شماره یک ما این است- جلوگیری از درگیری بین ناتو و روسیه.»

پایان پیام/


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا