بین الملل

درخواست وزارت دادگستری آمریکا برای دسترسی به اسناد طبقه‌بندی‌نشده مکشوفه از عمارت ترامپ

وزارت دادگستری آمریکا در دادخواستی خواستار دسترسی دوباره به اسناد طبقه‌بندی‌نشده کشف‌شده از عمارت ترامپ شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت دادگستری آمریکا روز گذشته در دادخواستی خواستار دسترسی دوباره به اسناد طبقه‌بندی‌نشده کشف‌شده از عمارت ترامپ شد.

وزارت دادگستری در این دادخواست اظهار کرد که عدم دسترسی این نهاد به اسناد طبقه‌بندی‌نشده کشف‌شده از عمارت ترامپ، جنبه‌های مهم بررسی این اسناد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و به روند تحقیقات آسیب می‌رساند.

این وزارت‌خانه از قاضی ویژه انتخاب‌شده برای بررسی پرونده ترامپ خواست دستور دهد تمام اسناد کشف‌شده داخل پرونده قرار گیرد و به‌محض تکمیل پرونده، جلسات استماع لازم را برگزار کند.

وزارت دادگستری تصریح می‌کند ازآن‌جایی که در زمان حاضر اجازه دسترسی به حدود 11 هزار سند طبقه‌بندی‌نشده کشف‌شده از عمارت ترامپ را ندارد، نمی‌تواند اسنادی را که کنار اسناد طبقه‌بندی‌شده نگه‌داری می‌شود، بررسی کند.

همچنین مقامات اظهار کردند ممکن است این اسناد طبقه‌بندی‌نشده مشخص کنند که چگونه این اسناد به عمارت ترامپ منتقل و نگهداری شده‌اند و چه‌کسی به آنها دسترسی داشته است، علاوه بر این، ممکن است این اسناد طبقه‌بندی‌نشده به‌عنوان مدرکی برای نقض قوانین فدرال در مورد تصرف اسناد دولتی، در نظر گرفته شود.

وزارت دادگستری تأکید دارد که سرعت بخشیدن به این برنامه ممکن است به دولت کمک کند تا تحقیقات خود را بدون محدودیت در مورد بررسی و استفاده از اسناد ضبط‌شده، تکمیل کند.

این در حالی است که وکلای ترامپ ضمن اعلام مخالفت خود با این موضوع، تأکید کردند وزارت دادگستری پس از هفته‌ها تلاش برای آماده‌سازی مدارک خود، حالا می‌خواهد مبارزه‌ای غیرضروری را آغاز کند.

قرار است بررسی اسناد کشف‌شده از عمارت ترامپ در فلوریدا توسط قاضی ویژه ریموند داری، در تاریخ 16 دسامبر به پایان برسد.

این در حالی است که حدود 10 روز پیش، «ریموند داری» قاضی و کارشناس ویژه پرونده اسناد کشف‌شده از عمارت ترامپ، از وکلای وی خواست ادعای خود مبنی بر از طبقه‌بندی خارج بودن این اسناد را اثبات کنند.

وی در نخستین جلسه استماع دادگاه فدرال بروکلین به‌ریاست خود، وکلای ترامپ را تحت فشار قرار داد تا این ادعای خود را ثابت کنند و توضیح دهند که چرا او به اسناد طبقه‌بندی‌شده توجهی نکرده است.

قاضی داری خطاب به وکلای ترامپ گفت: اگر دولت مدارک و شواهد مستندی ارایه دهد که این اسناد طبقه‌بندی‌شده است و شما مدارکی مبنی بر رد این ادعا و از طبقه‌بندی خارج بودن اسناد ارایه ندهید، گمان می‌کنم می‌توانیم پایان جلسه دادرسی را اعلام کنیم.

وکلای ترامپ نیز روز قبل از آن، در دادخواستی که برای قاضی ریموند داری ارسال کردند، مخالفت خود را با درخواست این قاضی برای روشن کردن اقداماتی اعلام کردند که ترامپ به‌منظور از طبقه‌بندی خارج کردن اسناد کشف‌شده انجام داده است.

پیش از این ترامپ در شبکه اجتماعی خود اعلام کرده بود که اسنادی که اف‌بی‌آی از عمارتش کشف کرده است، از طبقه‌بندی خارج شده بوده‌اند، اما در هفته‌های اخیر، تیم وکلای ترامپ در دادخواست‌های مکرر مطرح‌شده، به‌وضوح این موضوع را بیان نکرده‌اند.

ترامپ همچنین پس از نخستین بازدید از عمارت مارالاگو در پی یورش مأموران اف‌بی‌آی و کشف دهها جعبه اسناد محرمانه و حساس دولتی، در مصاحبه اختصاصی با نیوز مکس اظهار کرد: مقامات وزارت دادگستری، مأموران این وزارت‌خانه و مأموران اف‌بی‌آی را به‌شکلی بی‌سابقه در تاریخ آمریکا مسلح کرده و راهی عمارت مارالاگو کرده‌اند.

وی افزود که با مقامات آمریکایی درباره انتشار تصاویر ویدئویی حمله مأموران اف‌بی‌آی به عمارت مارالاگو گفتگو کرده است و آن را مشابه یک کودتای نظامی می‌داند.

انتهای پیام/+

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا