بین الملل

محکومیت گسترده جنایت آل خلیفه در ضرب و شتم روحانی شیعه

ضرب و شتم روحانی شیعه بحرین توسط رژیم آل خلیفه واکنش گسترده بسیاری از شخصیت‌های برجسته اسلامی و فعالان حقوق بشری و شهروندان بحرینی را به دنبال داشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اقدام رژیم آل‌خلیفه در ضرب و شتم «شیخ عبدالجلیل المقداد» روحانی شیعه بحرین با واکنش گسترده شخصیت‌های مختلف بحرینی، فعالان حقوق بشر ،کاربران شبکه‌های اجتماعی و شهروندان بحرینی مواجه شد و آن‌ها این اقدام را به شدت محکوم کردند.

روز پنجشنبه رسانه‌های مختلف اعلام کردند که شیخ عبدالجلیل المقداد پس از مخالفت با امضای بیانیه‌ای مبنی بر خودداری از انجام درمان در بیمارستان، توسط زندانبانان زندان «جو» بحرین مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین یک فایل صوتی از شیخ المقداد منتشر کرد و در آن مشخص شد که قرار بود شیخ المقداد برای درمان به خارج از زندان منتقل شود؛ اما پلیس به او خبر داد که پزشک نیامده است و خواستار بازگرداندن او به زندان شد. نیروهای رژیم آل خلیفه از او خواستند که مخالفتش با روند درمانی خود را امضا کند اما وقتی با مخالفت او مواجه شدند، 4 نفر از زندانبانان به او حمله کردند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در همین راستا، زندانیان سیاسی زندان جو ضرب و شتم این روحانی شیعه را محکوم و از صبح روز پنجشنبه در اعتراض به این تعرض، تحصن خشمگینانه‌ای را در ساختمان‌های مختلف زندان جو آغاز کردند.

زندانیان متحصن از ورود به سلول‌های خود خودداری کردند و خواستار ملاقات با شیخ المقداد شدند تا بتوانند از صحت و سلامتی وی مطمئن شوند.

همچنین مناطق جداگانه‌ای از بحرین شاهد تظاهرات مردمی برای محکومیت اقدام آل خلیفه بود. نیروهای امنیتی در جزیره «ستره» مستقر شدند؛ چراکه ده‌ها نفر طی این تظاهرات خواستار آزادی شیخ المقداد شدند.

صدها شهروند بحرینی نیز در شهرک «البلاد القدیم»، أبو صیبع، السنابس و المعامیر و سایر مناطق بحرین در محکومیت این اقدام ناپسند آل خلیفه تظاهرات کردند.

همچنین بسیاری از روحانیون و علما ضرب و شتم این روحانی شیعه را محکوم و همبستگی خود را با خانواده شیخ المقداد اعلام کردند.

شیخ «محمد صنقور» خطیب مسجد الدراز بحرین نیز با اشاره به وضعیت اسفناک زندانیان در زندان‌های آل خلیفه اعلام کرد که اخباری که پی در پی در مورد زندانیان بحرینی منتشر می‌شود، بسیار نگران کننده است.

در لبنان نیز شورای عالی اسلامی شیعیان خواستار آزادی شیخ المقداد و حل و فصل عادلانه بحران بحرین شد.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در محکومیت اقدام آل‌خلیفه کمپین بزرگ همبستگی با هشتگ «شیخ عبدالجلیل المقداد» راه‌اندازی کردند و ضمن درخواست آزادی شیخ المقداد، رفتار ناشایست با او را محکوم کردند.

«احمد الوداعی» فعال حقوق بشر اعلام کرد که شیخ المقداد از سهل انگاری پزشکی عمدی رنج می‌برد که ممکن است جان او را تهدید کند، ، زیرا که سالهاست از درد شدید در سر رنج می برد و نه تشخیص داده شده و نه درمان شده است. علاوه بر این دیسک کمر و ورم در پاهایش نیز او را اذیت می کند و اوضاع جسمانی‌اش روز به روز وخیم‌تر می‌شود.

الوداعی با ارسال نامه‌ای به بازرس و نهاد ملی حقوق بشر در بحرین، موضوع تعرض و محرومیت عامدانه زندانیان آزادی بیان از درمان را مطرح کرد و از آن‌ها خواست تا اطمینان حاصل کنند که شیخ المقداد از مراقبت‌های پزشکی برخوردار است.

« عیسی قاسم» رهبر معنوی انقلاب بحرین روز پنجشنبه نیز با صدور بیانیه‌ای این عمل رژیم آل خلیفه را محکوم کرد و از مردم و شخصیت‌های اسلامی خواست تا اقدام آل خلیفه در خصوص توهین به زندانیان را محکوم کنند .

وی گفت: حمله به شیخ عبدالجلیل المقداد که از شخصیت‌های ناب اسلامی است، مردانگی نیست و تعدی به او تعدی به اسلام و میهن است.

 بحرین در دهه گذشته حدود 15 هزار نفر را به دلیل عقاید سیاسی بازداشت کرده و به این ترتیب به اولین کشور عربی با بیشترین تعداد زندانی در سال‌های گذشته تبدیل شده است که حدود 4500 بازداشت شده سیاسی در شرایط بغرنجی به سر می‌برند.

 مردم بحرین از سال 2011  برای مقابله با اقدامات مستبدانه و وابسته آل خلیفه دست به اعتراض زدند اما نتیجه این روند دستگیری، زندان، شکنجه و اعدام برای آزادی خواهانی بود که همچنان در صحنه نبرد حضور دارند. رژیم آل خلیفه همچنین صدها نفر را سلب تابعیت کرده است.

علما و روحانیون بحرینی در تمام برهه‌های تاریخی همواره در خط مقدم مبارزه با ظلم علیه ملت بحرین و همچنین حملات بی وقفه علیه دین و مذهب مردم این سرزمین بوده اند و همواره بهای این ایستادگی‌ها را نیز پرداخت کرده‌اند. در جریان انقلاب 14 فوریه سال 2011 نیز بیش از 70 روحانی دستگیر شده و با اتهامات سیاسی روانه زندان‌ها شدند که مجموع احکام زندان تنها 18 نفر از آنان به بیش از 400 سال زندان می‌رسد.

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا