بین الملل

دبیرکل سازمان ملل: انفجار در مرکز آموزشی کابل عملی شنیع بود


دبیرکل سازمان ملل ضمن محکوم کردن انفجار روز گذشته در کابل از طالبان خواست از حق آموزش تمام مردم افغانستان محافظت کند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد حمله‌ انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در غرب شهر کابل را «شنیع» توصیف کرده و از طالبان خواسته است که از حقوق مردم افغانستان برای دسترسی به آموزش محافظت کنند.

گوترش در توئیتی نوشته است که ده‌ها دختر و پسر نوجوان در یک حمله‌ «شنیع» بر یک مرکز آموزشی در شهر کابل کشته شده‌اند.

وی افزود: «مقامات طالبان باید از حقوق تمام مردم افغانستان-صرف نظر از قومیت و جنسیت-برای دسترسی ایمن و مطمئن به آموزش محافظت کنند.

صبح روز گذشته (جمعه 8 مهرماه) انفجاری در مرکز آموزشی در کابل رخ داده که منجر به شهادت 20 نفر و زخمی شدن شماری از دانش‌آموزان این مرکز آموزشی شده است.

خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل در این باره گفت: «بر اساس آمار اولیه دست‌کم 19 نفر در حمله‌ی امروز در مرکز آموزشی کاج جان باخته‌اند و 27 تن دیگر زخمی شدند.»

حمله روز گذشته به مرکز آموزشی در منطقه شیعه نشین کابل با واکنش‌های گسترده‌ای همراه بوده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توئیتی نوشت:«طالبان  حمله به کورس کاج را وحشت بزرگ خوانده و آن را به شدت محکوم می کند. اقدامات جدی برای کشف و مجازات عاملان انجام خواهد شد.»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی دولت پیشین، نیز در واکنش به هدف قرار گرفتن دانش‌آموزان، گفت که این کشتار قساوت‌بار کار دشمنان صلح و پیشرفت کشور است.

در همین حال، نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز گفته است که سازمان ملل این ظلم و جنایت را محکوم و با همه‌ی عزاداران این حمله ابراز همدردی می‌کند.

سفارت ایران در افغانستان نیز حمله تروریستی در یک مرکز آموزشی در غرب کابل را محکوم کرده  است. 

سفارت ایران در کابل در توئیتی نوشته است:«سفارت جمهوری اسلامی ایران وقوع حادثه ددمنشانه و تروریستی در غرب کابل که منجر به شهادت و جراحت شماری از مردم بی گناه به ویژه دختران و پسران دانش_آموز افغانستانی گردید را شدیدا محکوم نموده و مراتب تسلیت خود را به بازماندگان این حادثه جانسوز اعلام می نماید.»

این نخستین باری نیست که مراکز آموزشی در غرب کابل هدف حملات انفجاری و انتحاری قرار می‌گیرد. پیش از این مراکز آموزشی موعود (کاج امروز)، کوثر دانش، ممتاز، مکتب سیدالشهدا و مکتب عبدالرحیم شهید هدف قرار گرفته بودند که در نتیجه ده‌ها دانش‌آموز کشته و زخمی شدند.

پایان پیام/ ر


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا