دانش و فناوری

آغاز به کار سیزدهمین نمایشگاه نانو/ بورسی‌ شدن شرکت‌های دانش‌بنیان اولویت معاونت علمی ریاست جمهوری


سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو «ایران‌ساخت» با حضور سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی کار خود را آغاز کرد.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی، سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از سفرای دیگر کشورها در آیین گشایش این نمایشگاه حضور داشتند.

بیش از ۱۶۰ شرکت تولید کننده محصولات نانو و شرکت ارائه دهنده خدمات تجاری‌سازی در این نمایشگاه حضور دارند و حدود ۱۰۰ طرح فناورانه ارائه می‌شود. شرکت‌های صنعتی در حوزه‌های مختلفی چون نفت و انرژی، بهداشت و سلامت، آب و محیط زیست، کشاورزی و بسته‌بندی، خودرو، رنگ و پوشش، ساختمان، منسوجات و مواد پیشرفته در این نمایشگاه حضور دارند. این مجموعه‌ها آخرین محصولات و دستاوردهای فناورانه خود را به نمایش گذاشته‌اند.

دهقانی فیروزآبادی در این آیین افتتاحیه این نمایشگاه گفت: الگوهای موفقی در حوزه تولید داریم و یکی از افتخارات کشور؛ تولید قابل قبول محصولات نانوفناوری است. محصولاتی که با کمک مجموعه‌های مختلف و شرکت های دانش بنیان توسعه یافته‌اند. ایران تجربه زیستی موفقی در این حوزه دارد این تجربه در سالی که طلیعه توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان است می تواند به رقم خوردن اتفاقات خوبی در کشور منجر شود.

وی افزود: یکی از مشکلات بزرگ در کشور مساله خام فروشی مواد است که باید با کمک شرکت های دانش بنیان و جوانان توانمند به آن پاسخ دهیم و از این معضل جلوگیری کنیم. چون مواد اولیه ثروت ملی کشور است.

دهقانی فیروزآبادی همچنین بیان کرد: ما کشور ثروتمندی در حوزه معدن و نفت هستیم اما آنچه که ارزش افزوده برای کشور به همراه دارد حوزه فناوری و توجه به آن است. باید به این باور برسیم که اقتصاد مبتنی بر تجارت صرف؛ ثروت زا نیست. قطعا حمایت و توسعه شرکت های دانش بنیان را در قالب برنامه های جدی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می کنیم تا رونق ملی اتفاق بیفتد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: همراهی دستگاه های دولتی با زیست بوم فناوری و نوآوری مهم ترین ابزار کمکی در این حوزه است. به طور مثال وقتی این زیست بوم و جهش تولید دانش بنیان به یکی از دغدغه های جدی مقام معظم رهبری بدل شده یا وزیر جهاد کشاورزی با همه توان و جدیت خود به حوزه دانش بنیان توجه دارد و مساله و چالش مطرح می کند، یعنی توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان در کشور به مرحله خوبی رسیده و کشور این آمادگی را دارد تا بازار ملی خود را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهد.

وی افزود: مردم ایران بسیار باهوش هستند، ما نقدینگی زیادی در کشور داریم که مردم می توانند با کمک آنها اتفافات بزرگی رقم بزنند. اگر بتوانیم نشان دهیم که سرمایه گذاری در حوزه های فناورانه منفعت بالایی دارد و قابل قیاس با دیگر حوزه ها نیست خودبخود سرمایه های مردمی به این سمت سرازیر می شود.

به گفته دهقانی فیروزآبادی؛ کمک کردن به بحث بورسی شدن شرکت های دانش بنیان، کمک به توسعه صندوق های پژوهشی و خطر پذیر و توسعه مدل های تامین مالی از این دست، مهم ترین اولویت های ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: ما در کشور نقاط مثبت و امتیازات ویژه ای در حوزه علمی و فناوری داریم. برنامه جدی ما این است که پیشران های اقتصاد کشور را که با توجه به مزیت های سرزمینی و استعدادها و توانمندی های کشور شناسایی کرده ایم را با اجرای 5 تا 6 برنامه ملی بزرگ جلو ببریم و با کمک آنها شبکه های  دانش بنیان ها را هدفمند و براساس اولویت های بازار کشور ایجاد کنیم.

استفاده از محصولات نانوفناوری در صنعت کشاورزی را افزایش می دهیم

سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم، گفت: این نمایشگاه یکی از بهترین و مهم‌ترین نمایشگاه های کشور است و بهترین دستاوردهای ملی کشور را به رخ می کشد. ما هم در وزارت جهاد کشاورزی توجه ویژه ای به فناوری نانو و استفاده از این فناوری در توسعه کشاورزی داریم. بر همین اساس هم کارگروه نانو در وزارت خانه ایجاد شده و استفاده از محصولات نانو در کشاورزی را هدف گذاری کرده و تلاش می کنیم پژوهش ها و تحقیقات انجام شده در این حوزه را برای توسعه کشاورزی به کار بگیریم.

وی افزود: به طور مثال نانوحباب یکی از فناوری هایی است که کاربرد زیادی در حوزه کشاورزی دارد و می تواند در ارتقای بهره وری در این حوزه موثر باشد.

به گفته ساداتی نژاد؛ ماندگاری میوه تنظیم بازار عید سال 1402 را با کمک ایده ها و طرح های شرکت های دانش بنیان و محصولات نانوفناورانه بیشتر کنیم.

باید تجاری‌سازی محصولات ایران‌ساخت را بیشتر کنیم

همچنین در این مراسم، محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: یکی از افتخارات همه ایرانیان برگزاری این نمایشگاه و عرضه محصولات دانش بنیان و به روزی است که مبتنی بر نیازها و اولویت های بازار است.

وی افزود: طی این سال ها هر چه در حوزه تولید علم و ثبت اختراع و دانش موفق بودیم؛ متاسفانه در زمینه تجاری سازی عقب هستیم. قانون جهش تولید دانش بنیان هم یکی از ابزارهایی است که به توسعه تجاری سازی در این حوزه کمک می کند. دولت بر اجرایی شدن این قانون اهتمام جدی دارد و آیین نامه های آن هم مصوب شده است. سعی می کنیم این کار را با کمک دولت و سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسریع کنیم.

به گفته دهنوی، مردم باید اثر محصول دانش بنیان را در سفره ها و زندگی خود ببینند و امیدواریم هر چه در حوزه تولید علم پایه ها و مفاهیم اصلی فناوری موفق بودیم در تجاری سازی هم موفق شویم و به قله ها برسیم.

وی همچنین بیان کرد: برای افزایش صادرات محصولات دانش بنیان باید به دنبال ارتقای کیفیت این محصولات باشیم. با این کار خود به خود کیفیت محصولات بیشتر می شود.

نمایشگاه نانو

این نمایشگاه موقعیت مناسبی برای همکاری‌ فناورانه میان استارت‌آپ‌ها و فعالان اکوسیستم نوآوری کشور در مسیر تجاری‌سازی محصولات فراهم می‌آورد. از تمامی سرمایه‌گذاران، شتاب‌دهنده‌ها، مسئولان، صاحبان صنایع و فعالان علاقه‌مند در اکوسیستم نوآوری کشور دعوت به عمل می‌آید تا از این نمایشگاه بازدید کنند. در غرفه نانواستارتآپ، ۴۰ استارت‌آپ بیش از ۱۰۰ محصول فناورانه خود را در معرض نمایش مخاطبان قرار داده اند.

شناخت پتانسیل‌های تحقیقاتی و صنعتی، تقویت همکاری بین صنعت و دانشگاه، نفوذ فناوری‌های توسعه یافته نانو در صنایع موجود، زمینه‌سازی برای حضور شرکت‌های نانو در بازارهای بین‌المللی، ارتقای دانش عمومی در حوزه فناوری نانو و تقدیر از برترین محصولات فناوری نانو مهم‌ترین بخش های در نظر گرفته شده برای این نمایشگاه است.

یکی از برنامه‌های ستاد نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه ایران‌نانو ۱۴۰۱، دعوت و پذیرش مهمانان خارجی از سراسر جهان با همکاری وزارت امور خارجه است. هدف از حضور این هیات در نمایشگاه، مذاکره تجاری با شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در نمایشگاه ایران نانو است. میهمانان از کشورهای مختلف نظیر برونئی، مالزی، تایلند، چین، سوریه، هند، مکزیک، ترکیه و ارمنستان در حوزه‌های تخصصی مختلف در نمایشگاه ایران‌نانو۱۴۰۱ حضور خواهند داشت، تا علاوه بر بازدید از نمایشگاه، جلساتی با شرکت‌های نانویی ایرانی برای همکاری مشترک داشته باشند.

پایان پیام/ ت 65


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا