بین الملل

مذاکره کننده ارشد تل‌آویو در موضوع ترسیم مرزهای دریایی استعفا کرد

روزنامه جروزالم پست امروز دوشنبه از استعفای مذاکره کننده ارشد رژیم صهیونیستی در موضوع ترسیم مرزهای دریایی با لبنان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه جروزالم پست امروز دوشنبه از استعفای مذاکره کننده ارشد رژیم صهیونیستی در موضوع ترسیم مرزهای دریایی با لبنان خبر داد.

منابع صهیونیستی به علت اصلی این استعفا اشاره ای نکرده اند اما به نظر می رسد اختلافات شدید در بین مقامات اسرائیلی، درباره پیشنهاد جدید آمریکا در موضوع ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی علت اصلی این مساله بوده است.

از ابتدای هفته جاری در پی ارائه پیشنهاد جدید آمریکا که تحت عنوان پیش نویس توافق ترسیم مرزهای دریایی مطرح شده، طرف های لبنانی درباره آن ابراز رضایت مندی کرده و صهیونیست ها در مقابل دچار اختلاف و تشتت آرا شده اند.

براین اساس، به نظر می رسد اختلافات درباره محتوای مطرح شده در این پیشنهاد علت اصلی استعفای سر تیم مذاکره کننده رژیم صهیونیستی باشد.

روز گذشته یائیر لاپید نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نشست کابینه این رژیم در قدس، در ارتباط با پیشنهاد جدید آمریکا در زمینه ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی اظهار نظر کرد. لاپید ضمن اعلام بررسی این پیشنهاد از سوی تل آویو، مدعی شد که پیش نویس ارائه شده همه مطالبات رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه را حفظ می‌کند.

وی در این باره گفت: ما جزئیات این پیشنهاد را بررسی کرده و پس از ارزیابی آن از لحاظ حقوقی، درباره آن در کابینه رأی گیری می‌کنیم. یائیر لاپید با ادعای اینکه پیشنهاد آمریکا همه منافع امنیتی، سیاسی و اقتصادی تل آویو را برآورده می‌سازد، افزود: ما امنیت را جبهه شمالی افزایش داده و سکوی تولید گاز کاریش را فعال خواهیم کرد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه گفت: ما مانعی برای توسعه یک میدان گازی جدید از سوی لبنان (در مناطق مورد مناقشه) نداریم. وی مدعی شد که رژیم صهیونیستی دستاوردهای خودش را محقق کرده و با این توافق جدید علاوه بر اینکه حزب الله لبنان مهار می‌شود، ارتباط این جنبش با جمهوری اسلامی ایران نیز تضعیف خواهد شد.

این در حالی است که بر خلاف گفته‌های یائیر لاپید نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو رهبر مخالفان کابینه در سخنانی با پیشنهاد جدید ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی مخالفت کرد. وی در این باره گفت: اگر در انتخابات نوامبر آینده به قدرت بازگردم، توافق مذکور را رد خواهم کرد چون این توافق امنیت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) را نقض کرده است.

پیش از این نیز، عاموس یادلین رئیس سابق سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در سخنانی به پیشنهاد جدید ترسیم مرزهای دریایی واکنش نشان داد. به نوشته معاریو، یادلین درباره پیشنهاد جدید آمریکا درباره ترسیم مرزهای دریایی که به طرف لبنانی و صهیونیستی ارائه شده و دو طرف به صورت تلویحی با آن موافقت کرده اند، گفت: تاکنون نه در اسرائیل (اراضی اشغالی) و نه در لبنان، جزئیات این پیشنهاد جدید درباره ترسیم مرزها منتشر نشده است، اما فرضی که به واقعیت نزدیک است، این است که سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله به هر آنچه می خواسته دست پیدا کرده و به همین دلیل احساس رضایت می‌کند.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا