بین الملل

عون: هیچ گونه شراکتی با اسرائیل نخواهیم داشت

رئیس جمهور و نخست وزیر پیش‌برد امور لبنان بر مواضع کشورشان در پرونده ترسیم مرزهای آبی با رژیم اسرائیل تأکید کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان امروز دوشنبه بار دیگر گفت که این کشور هیچ گونه شراکتی بر سر میادین گازی در دریا با رژیم اسرائیل نخواهد داشت.

رئیس جمهور لبنان در این ارتباط گفت: «موضع لبنان درباره پیشنهاد آمریکا پس از مشورت با رئیس پارلمان و نخست وزیر لبنان تعیین خواهد شد.»

از سوی دیگر، «نجیب میقاتی»، نخست وزیر پیشبرد امور لبنان گفت که روند امور در پرونده ترسیم مرزها در مسیر درست حرکت می‌کند و موضع لبنان در این زمینه متحد و یکپارچه است.

میقاتی تأکید کرد: پاسخ خود را به میانجیگر آمریکایی که دربرگیرنده ملاحظات فنی است، ارسال خواهیم کرد.

نزدیک به یک سال است که رژیم اسرائیل قصد دارد در مناطق گازخیز بین مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی اقدام به حفاری و استحصال گاز کند بدون آنکه مرزها مشخص شود و سهم لبنان از این میادین تعیین شود.

به‌دنبال اصرار صهیونیستها، حزب‌الله به این مسئله ورود کرد و سید حسن نصرالله تل‌آویو را تهدید کرد که بدون موافقت و توافق ترسیم مرزها که با واسطه آمریکا صورت می‌گیرد، اسرائیل حق برداشت از گاز در مرز مشترک را ندارد و درصورت شروع به عملیات، اقدام عملی خواهد کرد.

این تهدیدها باعث شد که تل آویو از ترس واکنش مقاومت لبنان کوتاه آمده و دست به عصا حرکت کند و منافع ملی لبنان را در نظر بگیرد. به تبع آن، تغییر رفتار در مقامات صهیونیست باعث ایجاد اختلاف بین آن‌ها شد و  روزنامه «معاریو» امروز دوشنبه از استعفای «اودی آدیری» رئیس تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی خبر داد.

سفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی که همواره در کنار اسرائیلی‌ها ایستاده بود و به قول صهیونیست‌ها، اسرائیلی‌تر از خودشان است، امروز در واکنش به عقب نشینی تل‌آویو در پرونده مرز آبی گفت که لبنان در ارتباط با مسئله ترسیم مرزها و مناطق مورد مناقشه با اسرائیل هرچه می‌خواست به دست آورده است.

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا