بین الملل

لیز تراس، نخست‌وزیری که هنوز از گرد راه نرسیده منفور شد

نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که لیز تراس، نخست‌وزیر تازه‌وارد انگلیس هنوز نیامده به‌دلیل طرح اقتصادی بحث‌برانگیزش بدترین نتیجه نظرسنجی برای یک نخست‌وزیر محافظه‌کار از سال ۲۰۱۰ را به دست آورده است و اکثر شهروندان خواستار کناره‌گیری او هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مسئله مبارزه با بحران اقتصادی یکی از بزرگترین بحران‌های پیشِ‌روی لیز تراس، نخست وزیر تازه بر سر کار آمده انگلیس است که از همین ابتدای کار دردسرهای زیادی را برای او به وجود آورده است.

روزنامه “هندلزبلات” آلمان در گزارشی نوشت: لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، تلاش می‌کند پس از کاهش ارزش پوند در نتیجه برنامه‌های استقراضی خود، خسارات وارده را مهار کند. تراس روز یکشنبه به بی‌بی‌سی اعتراف کرد که او باید برای آماده کردن زمینه برای پروژه اقتصادی خود بیشتر تلاش می‌کرد.

با این حال، تراس همچنان از بسته‌ای حمایت می‌کند که معافیت‌های مالیاتی و بدهی‌های کلان ملی را فراهم می‌کند. تراس هنوز هم می‌خواهد به این برنامه‌ها پایبند باشد.

تراس روز گذشته در آغاز کنگره حزب محافظه‌کار، مجبور شد انتقادهای مردم و حتی از درون صفوف خود را تحمل کند. در نظرسنجی اخیری که توسط مؤسسه تحقیقاتی Opinium برای Observer انجام شد، رتبه‌های تأیید تراس بین بریتانیایی‌ها از 9ـ به 37 ـ در عرض یک هفته کاهش یافت ـ به‌گفته این مؤسسه، این کمتر از ارزش تأیید بوریس جانسون، نخست وزیر سابق اندکی قبل از استعفای اجباری او (28ـ) است.

جیمز کراچ، کارشناس Opinium، این نظرسنجی را بدترین نتیجه نظرسنجی برای یک نخست وزیر محافظه‌کار از سال 2010 خواند. در عرض چند هفته، میزان تأیید برای تراس به‌اندازه جانسون یا ترزا می، نخست‌وزیر سابق در پایان دوره حکومتش رسید. نظرسنجی دیگری توسط شرکت نظرسنجی Yougov نشان داد که بیش از نیمی از بریتانیایی‌ها (51 درصد) خواهان استعفای تراس هستند.

در کنفرانس چهارروزه حزب در بیرمنگام، تراس باید اعضای حزب خود را در مورد برنامه‌هایش متقاعد کند، زیرا مقاومت در آنجا نیز در حال افزایش است. مایکل گوو، وزیر سابق انگلیسی برنامه‌های مالیاتی دولت تراس را که در طول هفته موجی از شوک را در بازارهای مالی بریتانیا ایجاد کرد، در بی‌بی‌سی مورد انتقاد قرار داد.

گزارش شده است که برخی از محافظه‌کاران در حال بررسی رأی مخالف به این طرح‌ها در پارلمان هستند، از جمله لغو بالاترین نرخ مالیات برای افراد با درآمد بالا، با این حال، جیک بری، دبیرکل حزب محافظه‌کار در مصاحبه با اسکای نیوز، شورشیان را به اخراج از حزب تهدید کرد.

طرح رشد تراس، که حدود یک هفته پیش ارائه شد، به‌دلیل ارائه میلیاردها هزینه اضافی مورد انتقاد قرار گرفته است، اما به‌ندرت جزئیاتی در مورد چگونگی تأمین مالی آن در کوتاه‌مدت وجود دارد. به‌گفته کارشناسان، این اقدامات می‌تواند معادل تقریباً 230 میلیارد یورو هزینه داشته باشد.

کواسی کوارتنگ، وزیر دارایی انگلیس هم نیز ارائه جزئیات در این باره در روز شنبه را باز گذاشت. او در مقاله‌ای برای روزنامه تلگراف، تنها تأیید کرد که در ماه نوامبر طرح معتبری برای کاهش بدهی ارائه خواهد کرد.

آژانس اعتبارسنجی استاندارد اند پورز هم اخیراً به دیدگاه بدبینانه سایر مؤسسات پیوست و چشم‌انداز بدهی دولت بریتانیا را از «پایدار» به «منفی» کاهش داد. آژانس مودی و صندوق بین‌المللی پول نیز نگرانی‌هایی در این باره ابراز کرده‌اند. رتبه‌بندی بدتر می‌تواند به این معنی باشد که برای گرفتن بدهی جدید باید نرخ‌های بهره بالاتری پرداخت شود که دامنه اقدام را محدود می‌کند.

مشخص نیست که آیا این برنامه‌ها باعث افزایش بیشتر بدهی‌ها می‌شود یا آن‌طور که دولت امیدوار است، اقدامات به‌خودی خود جواب می‌دهد. در بازار ارز هفته گذشته ارزش پوند در برابر دلار به پایین‌ترین سطح خود در 37 سال اخیر رسید.

بازار اوراق قرضه نیز سیر نزولی داشت، در نهایت، بانک مرکزی بریتانیا برای کاهش این آشوب مداخله کرد. جیک بری، رهبر محافظه‌کاران، روز یکشنبه گفت بازارها ممکن است بیش از حد واکنش نشان داده باشند. وی به اسکای نیوز گفت: پس بیایید ببینیم تا شش ماه دیگر بازارها کجا هستند.

این پروژه در حزب محافظه‌کار تراس نیز بحث‌برانگیز است. موضوع اصلی در اینجا لغو برنامه‌ریزی‌شده بالاترین نرخ مالیات بر درآمد 45درصدی است. برخی محافظه‌کاران نگران این هستند که به‌عنوان حزبی دیده شوند که مالیات ثروتمندترین‌ها را کاهش می‌دهد در حالی که برای ضعیف‌ترین‌ها کار کمی انجام می‌دهد. تراس گفت که از حذف بالاترین نرخ مالیات حمایت می‌کند.

با این حال، این تصمیم توسط کوارتنگ گرفته شد. تراس این سؤال را باز گذاشت که آیا حذف برخی مالیات‌ها باید با کاهش خدمات عمومی پرداخت شود.

انتهای پیام/+

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا