بین الملل

کرملین: درخواست عضویت اوکراین در ناتو دلیل عملیات ویژه نظامی بود

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز اعلام کرد: درخواست عضویت اوکراین در ناتو دلیل عملیات ویژه نظامی مسکو بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری ریانووستی، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد که مصالحه با توکیو درخصوص جزایر مورد مناقشه «کوریل» در شرایط کنونی غیرممکن است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در واکنش به اظهارات امروز «فومیو کیشیدا» نخست‌ وزیر ژاپن گفت: البته در چنین شرایطی امکان مذاکره برای یک معاهده صلح وجود ندارد. ژاپن در میان دیگر کشورهای غربی جای گرفته و خود به کشوری غیردوست برای روسیه تبدیل شده است که اجازه مذاکره را نمی‌ دهد.

وی درباره درخواست عضویت اوکراین در ناتو اضافه کرد: به یاد داشته باشیم که جهت‌ گیری اوکراین به سوی ناتو و تأیید عضویت آتی کی‌ یف در ناتو یکی از دلایل عملیات ویژه نظامی بود. ایجاد بلوک‌ های جدید به ثبات و پیش‌ بینی‌ پذیری کمک نمی‌ کند و وضعیت پرتنشی که اکنون در آن زندگی می‌ کنیم را کاهش نمی‌ دهد.

در همین ارتباط، سران ۹ کشور عضو ناتو پیشتر در بیانیه‌ ای مشترک حمایت خود را از درخواست اوکراین برای پیوستن به این سازمان نظامی را اعلام و همچنین از همه متحدان خود درخواست کردند، کمک‌ های نظامی به کی‌ یف را «به صورت چشمگیری» افزایش دهند.

این بیانیه ۲ روز پس از این صادر شد که ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهور اوکراین از قصد این کشور برای ارائه درخواست پیوستن سریع به ناتو خبر داد. این درخواست زلنسکی هم‌ زمان با برگزاری همه‌ پرسی در مناطق شرقی اوکراین و الحاق مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا به روسیه ارائه شد.

در بیانیه سران کشورهایِ جمهوری چک، استونی، لتونی، لیتوانی، مقدونیه شمالی، مونته‌نگرو، لهستان، رومانی و اسلواکی آمده بود: ما قاطعانه از تصمیم نشست سال ۲۰۰۸ ناتو در بخارست درباره عضویت آینده اوکراین حمایت می‌کنیم.  ما از دفاع اوکراین در برابر تهاجم روسیه حمایت می‌کنیم، و از روسیه می‌خواهیم فوراً از همه مناطق اشغالی خارج شود و همه متحدان را تشویق می‌کنیم که کمک‌ های نظامی خود به اوکراین را به صورت چشمگیری افزایش دهند.

سران این ۹ کشور همچنین گفته‌اند که «هرگز تلاش‌های روسیه برای الحاق قلمروهای اوکراین به خاک خود را نخواهند پذیرفت».

با این حال «ینس استولتنبرگ»، دبیر کل سازمان ناتو درباره درخواست اوکراین برای عضویت سریع این کشور به ناتو تاکید کرده بود: هر تصمیمی درباره عضویت، باید اجماع ۳۰ کشور عضو ناتو را داشته باشد.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا