بین الملل

هشدار ریابکوف درباره خطر قطع روابط دیپلماتیک بین روسیه و آمریکا

معاون وزیر امور خارجه روسیه با توضیح درباره علت تعویق مذاکرات دوجانبه مربوط به وضعیت پیمان استارت، گفت: اقدامات تحریک آمیز در جهت قطع روابط دیپلماتیک بین مسکو و واشنگتن بارها رخ داده، هرچند آمریکا هم گویا به این روند علاقه‌ای ندارد.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “سرگئی ریابکوف”، معاون وزیر امور خارجه در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا» در خصوص احتمال قطع روابط دیپلماتیک بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده صحبت کرد و یادآور شد که مقامات مسکو نمی خواهند و علاقه ای به این روند اوضاع در تماس‌های بین مسکو و واشنگتن ندارند که مسائل به قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور منجر شود. 

این دیپلمات بلندپایه گفت: «ما چنین روند اوضاعی را دوست نداریم. به طور کلی، قطع روابط دیپلماتیک سیگنالی است مبنی بر اینکه دیگر هیچ منبع سیاسی باقی نمانده  و فقط قدرت و توان نظامی باقی مانده است. ما به چنین وضعیتی نیاز نداریم. ما نباید تسلیم تحریکات شویم و چنین اقدامات تحریک آمیزی قبلاً بیش از یک بار اتفاق افتاده است. البته منابع چنین تحریکات دیپلماتیکی هنوز تمام نشده است.»

به گفته وی، حفظ کانال های ارتباطی بین دو کشور بسیار ضروری است و در کنار سایر موارد ، برای بحث درباره سرنوشت شهروندان روسی در زندان های آمریکا مورد نیاز است. علاوه بر این، ریابکوف تاکید کرد که هنوز هیچ ارسال علامتی از طرف آمریکایی در مورد قصد قطع روابط دیپلماتیک با مسکو وجود ندارد: “آنها تایید می کنند که ظاهراً به گفتگو و حفظ کانال‌های ارتباطی نیاز دارند.”

توضیح ریابکوف درباره دلایل به تعویق افتادن مذاکرات با آمریکا در خصوص پیمان استارت 

معاون وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سئوال دیگری اعلام کرد که تصمیم مسکو برای به تعویق انداختن نشستی با نمایندگان ایالات متحده در مورد موضوع کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (پیمان استارت) که برای اواخر ماه نوامبر برنامه ریزی شده بود، یک اقدام سیاسی بود و انگیزه اصلی آن مواضع طرف آمریکایی در خصوص درگیری در اوکراین بود. 

سرگئی ریابکوف توضیح داد: «این یک تصمیم سخت و در عین حال کاملاً سیاسی بود. پیش از این بارها گفته شده بود که وضعیت دخالت عمیق تر و خطرناک تر ایالات متحده در آنچه در اوکراین و پیرامون آن اتفاق می افتد تأثیر مستقیمی بر ملاحظات ما در خصوص برگزاری چنین نشستی در شرایط کنونی دارد. بدین ترتیب این نتیجه منفی از اقدامات آنها گرفته شد که اکنون زمان جمع شدن در چنین قالبی نیست.»

به گفته وی، تصمیم برای به تعویق انداختن این نشست تا حدودی تحت تأثیر فقدان دستورکار مورد توافق نهایی طرفین قرار گرفت. با این حال، ریابکوف افزود: «اگر و زمانی که آمریکایی‌ها بالغ شوند، مسکو برای ادامه کار در این زمینه آماده خواهد شد، علی‌رغم این واقعیت که گفت‌وگو درباره پیمان استارت از قبل نیز نسبتاً دشوار بوده است.»

ریابکوف با اشاره به اینکه اختلافات ظریفی در موضوع بازرسی روسیه از تاسیسات هسته‌ای آمریکا، ادامه داد: ایالات متحده این علامت را ارسال کرده که در حال مذاکره و دست یابی به توافق با متحدان خود به منظور باز کردن حریم هوایی خود به روی پرواز هواپیماهای حامل بازرسان روسی برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای و مطابقت آنها با مفاد پیمان استارت-3 است، اما مسکو معتقد است که چنین مواردی باید روی کاغذ ثبت شود، نه اینکه تنها به حرف بسنده شود.»

به گفته وی، علاوه بر مسائل مربوط به پروازها، هنوز در مبحث بازرسی ها مشکلات زیادی وجود دارد، به ویژه تحریم سازمان های روسی یا عدم پذیرش کارت های صادر شده توسط بانک های روسیه به عنوان وسیله پرداخت و مسائلی از این قبیل.

سرگئی ریابکوف همچنین یادآور شد که تلاش برای بازگرداندن اتباع روسی زندانی در ایالات متحده ادامه دارد و همه مسائل مربوط به مکان تبادل زندانیان بین دو کشور  از طریق کانال جداگانه ای که توسط روسای جمهور تعیین می شود، در حال بررسی است.

این دیپلمات تاکید کرد: این مسئله بسیار ظریف است، زیرا  درباره سرنوشت انسانهاست. به گفته وی، وظیفه اصلی نجات سریع افرادی است که در ایالات متحده بر اساس موادی که «اساساً تنبیهی هستند» محکوم شده و زندانی هستند.

 انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا