اقتصاد

۳۰۰ روستا در اصفهان به سیستم اطلاعات مکانی آب و فاضلاب تجهیز شد

طی ۲ سال اخیر؛

اصفهان- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از اجرای سیستم اطلاعات مکانی(GIS) آب و فاضلاب در بیش از ۳۰۰ روستای این استان طی دو سال اخیر خبرداد.

حسین اکبریان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پیشرو بودن استان اصفهان در اجرای عملیات GIS باعث افزایش بهره وری شده و جهاد خدمت رسانی را تسهیل کرده است، اظهار داشت: در ابتدای یکپارچه سازی آبفای شهری و روستایی، برداشت اطلاعات مکانی شبکه آب و مشترکین تنها برای ۴۹ روستا انجام شده بود اما طی دو سال اخیر این عملیات برای بیش از ۳۰۰ روستا انجام شده است و هر یک از مناطق موظف به ثبت اطلاعات مکانی حداقل ۱۰ روستای تحت پوشش در سال است.

وی خاطرنشان کرد: هم اینک سیستم اطلاعات مکانی (GIS) آب و فاضلاب در ۷۰ درصد شهرها و ۳۰ درصد روستاهای استان اصفهان اجرا شده است و در حال حاضر ۱۶ پروژه فعال نیز در سطح استان وجود دارد.

مدیرعامل آبفای استان اصفهان ادامه داد: برداشت و پیاده سازی اطلاعات مکانی و توصیفی مربوط به همه شبکه‌های توزیع و خطوط انتقال آب، شبکه‌های جمع آوری فاضلاب و مشترکین و احداث نقاط ماندگار بتنی در شهرها و روستاها و ثبت و به روز رسانی این اطلاعات در سامانه نجما از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در حوزه GIS شرکت آبفا است و متناسب با نوع اطلاعات، این سامانه به صورت هفتگی، ماهیانه، ۶ ماهه و یا سالانه به طور مستمر به روزرسانی می‌شود که ثبت نقشه‌های ازبیلت پروژه‌های اصلاح و توسعه آب و فاضلاب، موقعیت مکانی حوادث آب و فاضلاب و مشترکین جدید در سامانه نجما بخشی از این به‌روز رسانی است.

اکبریان با اشاره به یکی از مزایای اجرای GIS فاضلاب افزود: در حین اجرای این عملیات به منظور برداشت اطلاعات توصیفی منهول‌ها، وضعیت آنها بررسی می‌شود که این امر موجب یافتن نشتی شبکه آب به داخل منهول‌ها، گرفتگی و پرشدگی منهول و پیشگیری و کاهش حوادث خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین تحلیل‌های مکانیGIS بخش آب نیز به هوشمندسازی مدیریت شبکه‌های توزیع و انتقال آب، اصلاح شبکه آب، کاهش حوادث و یافتن انشعابات غیرمجاز منجر خواهد شد.

مدیر عامل آبفای استان اصفهان با بیان اینکه با وقوع هر بحران در شبکه‌ها و تأسیسات آب یا فاضلاب، نقشه محل آن تهیه و جهت تصمیم‌گیری و رفع سریع بحران مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: شناسنامه تأسیسات آبفا نیز با عنوان اطلس تأسیسات آب و فاضلاب تهیه شده است.

اکبریان ابراز داشت: همچنین نظارت بر ثبت اطلاعات ویدئومتری در سامانه نجما به‌صورت مکانیزه بوده و تمامی مستندات مانند فیلم، عکس و گزارش آن در این سامانه بارگذاری و به تأسیسات مربوطه پیوند می‌شود.

وی درباره برنامه‌های آتی این سامانه خاطر نشان کرد: تکمیل ۳۰ درصد باقیمانده GIS شبکه آب و فاضلاب و مشترکین و ادامه روند تکمیل برداشت اطلاعات مکانی روستاها در دستور کار شرکت قرار دارد و ارتقا نسخه Web GIS (سامانه اطلاعات مکانی تحت وب) در اواخر مهر ماه و Mobile GIS ( سامانه اطلاعات مکانی تحت موبایل) نیز تا اواخر سال جاری رونمایی می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا