شهرستان ها

کانون‌های تولید ریزگرد مهمترین عامل آلایندگی هوای اراک هستندنماینده مرکزی در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شهر اراک یکی از آلوده ترین شهرهای ایران است گفت: ریزگردها عامل اصلی آلودگی هوای اراک هستند.

به گزارش ایلنا، سید رضا قریشی با اشاره به وضعیت آلودگی هوا در شهر اراک گفت: عوامل مختلفی در آلودگی هوای شهر اراک نقش دارد که ریزگرد و مواد آلاینده کارخانه‌ها و پتروشیمی‌ها از مهمترین عوامل آلاینده هوای استان هستند.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان حفاظت از محیط زیست استان مرکزی شهر اراک تا 7 مرداد ماه، شهر اراک با 33 روز ناسالم چهارمین شهر آلوده کشور بود.

قریشی تصریح کرد: در فصل تابستان مهمترین عامل آلودگی هوا در استان مرکزی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و 10 میکرون هستند. به دلیل خشکسالی‌های پی در پی کانون‌های گرد و غبار در این استان شکل گرفته است و اکنون سبب آلودگی هوای شهر اراک می شوند.

نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: عمده کانون‌های گرد و غبار در کویر قم، مرکزی ایران و تالاب میقان است. در استان مرکزی 8 کانون گرد و غبار وجود دارد و یک کانون نیز در خارج از استان مربوط به قم است که سلامت هوا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

عضو شورای شهر اراک تصریح کرد: استان مرکزی از نظر آب وضعیت مناسبی ندارد و با توجه به اینکه رودخانه مهمی در استان جاری نیست و تالاب‌ها نیز خشک شده‌اند این ریزگردها افزایش چشم‌گیری داشته اند. این مسئله روز به روز در حال افزایش است و بیماری‌های زیادی را به همراه خواهد داشت.

وی اظهار کرد: هرچند آلایندگی کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها و خودروها نیز در آلودگی هوای اراک نقش دارند اما ریزگردها عامل اصلی آلودگی هوا در فصل تابستان هستند.

نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها بیان کرد: ما کار سختی برای کاهش آلودگی به ویژه در زمینه ریزگردها داریم. یک برنامه جامع نیاز است تا بتوانیم کانون‌های ریزگرد را مدیریت و کنترل کنیم.

قریشی بیان کرد: هرچند در حوزه اجرای قانون هوای پاک هم پیشرفت‌هایی داشتیم اما هنوز کافی نیست و باید به فکر یک راهکار بلند مدت باشیم.

وی با بیان اینکه بیابان زدایی و جنگل کاری و ایجاد مرتع یک حرکت اساسی برای از بین بردن کانون‌های ریزگرد است گفت: مرکزی استانی خشک است و منابع آب سطحی اندکی دارد. با این وجود باید با استفاده از گیاهان بومی مقاوم و سازگار با آب و هوای منطقه شرایطی را به وجود آورد تا ریزگردها کنترل شوند.

عضو شورای شهر اراک ادامه داد: همچنین کاهش آلایندگی کارخانه‌ها و استفاده از انرژی پاک می تواند در کاهش آلودگی هوا تاثیر گذار باشد.

دکمه بازگشت به بالا