سیاسی

تیم مشترک ایران و عراق برای ارزیابی نتایج توافق امنیتی به اقلیم کردستان می‌رودسفیر ایران در بغداد گفت که تیم مشترکی از ایران و عراق برای ارزیابی نتایج توافق امنیتی میان دو کشور به اقلیم کردستان می رود.

به گزارش ایلنا، محمد کاظم آل صادق، سفیر ایران در بغداد گفت که شاهد اراده ای جدی از سوی دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق برای اخراج گروه های مسلح از مقرهای مرزی شان هستیم.

آل صادق در مصاحبه با شبکه «العالم» گفت: موضوع خلع سلاح گروه های مسلح را در چارچوب توافقنامه امنیتی با عراق پیگیری می کنیم.

وی افزود: تیم مشترکی از ایران و عراق برای ارزیابی نتایج توافق میان دو کشور به اقلیم کردستان می رود.

پیش از این، یک منبع آگاه در دولت اقلیم کردستان عراق گفت کە حزب دمکرات کردستان ایران پس از سه دهه مقر اصلی خود در کویسنجق معروف به «قلعه دمکرات» را ترک کردە است.

تخلیە مقر اصلی حزب دمکرات کردستان ایران در حالی صورت می‌گیرد کە این حزب در روزهای گذشتە از مواضع خود در مناطق کوهستانی «بەربزین»، «سەقەر» و «هەلگورد» در نواحی مرزی اقلیم کردستان عراق با ایران، عقب‌نشینی کردە و نیروهای پیشمرگه خود را در عمق خاک اقلیم مستقر کردە بود.

به جز حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کوملە کردستان ایران و حزب کوملە زحمتکشان کردستان نیز از مواضع خود در نواحی مرزی با ایران عقب کشیدەاند.

گروه های شبه‌نظامی کرد در مناطق کردنشین شمال عراق مستقر هستند و ایران آنها را به اقدام علیه امنیت داخلی خود متهم می‌کند.

ایران امروز سه شنبه (۱۹ سپتامبر) را آخرین موعد برای اجرای این توافق امنیتی با عراق برای خلع سلاح گروه های مخالف خود در اقلیم کردستان اعلام کرده است.

دکمه بازگشت به بالا