بین الملل

کشته شدن 6 شهروند جمهوری آذربایجان در پی انفجار مین


جمهوری آذربایجان اعلام کرد که 4 پلیس و 2 غیرنظامی در انفجارهای جداگانه مین در منطقه «قره باغ کوهستانی» کشته شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جمهوری آذربایجان روز سه شنبه اعلام کرد که چهار پلیس و دو غیرنظامی در انفجارهای جداگانه مین در منطقه «قره باغ کوهستانی» کشته شدند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه» جمهوری آذربایجان گروه‌های شبه نظامی مستقر در قره باغ کوهستانی را مسئول این حادثه اعلام کرده است.  این انفجار در منطقه استقرار موقت نیروهای حافظ صلح روسیه رخ داد.

این مین‌ها نتیجه نبردهای ارتش ارمنستان با جمهوری آذربایجان در قره باغ کوهستانی است. اخیرا جمهوری آذربایجان نقشه میدان‌های مین مناطق  «آغدام» و «فضولی» را از ارمنستان به دست آورده  که طبق گزارش‌ها مختصات ۱۸۹۰۰۰ مین ضد تانک و ضد نفر را مشخص می‌کند.

جمهوری آذربایجان در ازای دریافت این نقشه، ده‌ها ارمنستانی را که پس از آتش بس در نوامبر ۲۰۲۰ در خاک جمهوری آذربایجان بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

این حادثه در حالی رخ داد که وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز دوشنبه مدعی شد که نیروهای مسلح ارمنستان با بیش از ۱۰ هزار نفر در خاک جمهوری آذربایجان مستقر هستند.

 وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که  بیش از ۱۰۰ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، بیش از ۲۰۰ توپخانه سنگین از جمله سامانه های موشکی پرتاب چندگانه، ده‌ها سامانه مختلف جنگال و بیش از دویست سامانه خمپاره انداز ارمنستان در خاک جمهوری آذربایجان مستقر هستند.

در پاییز ۲۰۲۰، جمهوری آذربایجان در نبردی ۴۴ روزه چندین شهر، روستا و آبادی را از آزاد کرد و جنگ با توافقنامه صلح با میانجیگری روسیه پایان یافت. علیرغم گفت‌وگوهای جاری بر سر توافقنامه صلح بلندمدت، تنش‌ها بین این دو کشور همسایه در ماه‌های اخیر بر سر جاده لاچین، تنها مسیر زمینی که ارمنستان را به منطقه قره باغ وصل می‌کند، افزایش یافته است.

ارتش جمهوری آذربایجان روز سه شنبه حملاتی را علیه منطقه ارمنی نشین قره باغ شروع کرد. باکو این حمله را یک عملیات ضد تروریستی برای بازگرداندن ساختار قانون اساسی در قره باغ اعلام کرده است. دو طرف درگیر مدعی کشته شدن شماری از شهرودان خود در جریان این حملات شده‌اند.

پایان پیام/


دکمه بازگشت به بالا