بین الملل

زلنسکی: برخی کشورهای اروپایی به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کنند


رئیس جمهور اوکراین روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت برخی کشورهای اروپایی به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین روز سه‌شنبه مدعی شد که روسیه از غذا و انرژی به عنوان سلاح استفاده می‌کند و کشوری همانند روسیه نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد.

وی که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، گفت: «روسیه تلاش دارد با استفاده از کمبود جهانی غذا،  جامعه بین‌الملل را مجبور کند سرزمین‌هایی را که تصرف کرده برسمیت بشناسد».

زلنسکی در ادامه سخنانش گفت: «اوکراین هر کاری انجام می‌دهد که پس از حمله روسیه، این تضمین ایجاد شود که کسی در جهان جرأت نکند به کشور دیگری حمله کند و اشغالگر باید به سرزمین‌هایش بازگردد».

رئیس جمهور اوکراین مدعی شد که برخی کشورهای اروپایی به صورت مخفیانه به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کنند.

 دولت اوکراین از بهار ۲۰۲۳ تبلیغات قابل توجهی درباره عملیات بزرگ که «ضد حمله پس از زمستان» می‌نامید، انجام می‌داد و در همین راستا رسانه‌های غربی نیز فضاسازی می‌کردند اما اکنون در آستانه اکتبر ۲۰۲۳ می‌تواند زمان خوبی باشد تا به دستاوردهای آنچه «ضد حمله بزرگ» نامیده می‌شد، نگاهی انداخته شود.

بر اساس تصاویر و گزارش‌هایی که در رسانه‌های غربی منتشر می‌شود نیروهای اوکراینی بعد از نزدیک به شش ماه نبرد در جبهه‌های مختلف بویژه سه کانون اصلی تقابل نیروی‌های زمینی در زاپروژیا، خرسون و باخموت توانسته‌اند نزدیک به ۴۰۰ کیلومتر پیشروی نمایند. این ۴۰۰ کیلومتر درحالی حاصل شده که تلفات اوکراین بیش ۵۰ تا ۷۰ هزار نفر گزارش شده و در مقابل روسیه تلفات به مراتب پائین‌تری در درگیری‌های اخیر داشته است.

پایان پیام/.


دکمه بازگشت به بالا