سیاسی

حرکت ساختار قدرت نظام بین الملل به سمت جهان چند قطبیرئیس ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد: تحولاتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده است، بیانگر این است که دوره جهان تک قطبی خاتمه یافته و به سوی یک جهان چند قطبی در حال حرکت است.

به گزارش ابلنا، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری عصر امروز در دیدار با ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع فدراسیون روسیه با اشاره به اهمیت تحکیم روابط دو کشور، اظهار داشت: براساس تصمیم رهبران دو کشور روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه در مسیر رشد و توسعه قرار دارد و خوشبختانه این رابطه در بستر زمان ابعاد نوینی پیدا کرده است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: تحولاتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده است، بیانگر این است که دوره جهان تک قطبی خاتمه یافته و ساختار نظام بین المللی به سمت و سوی یک جهان چند قطبی در حال حرکت است.

باقری در این رابطه گفت: برآیند موضع گیری های دو کشور ایران و روسیه نیز بیانگر همین مسئله است که حرکت تحولات جهانی به سمت و سوی نظام چند قطبی در حال تسریع است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خطاب به وزیر دفاع روسیه گفت: سخنرانی جنابعالی در کنفرانس امنیتی مسکو نیز نشان دهنده حرکت ساختار قدرت جهانی و موازنه قوا به سمت و سوی نظام چند قطبی است.

باقری ادامه داد: نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که همکاری‌های بلند مدت ایران و روسیه به نفع دو کشور بوده و به همین جهت تدوین سند همکاری‌های طولانی مدت ایران و روسیه در حال تدوین است.

وی تصریح کرد: این سند از ابعاد نظامی و دفاعی قوی برخوردار است و می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری‌های طولانی مدت دو کشور باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر لزوم تلاش دو کشور جهت ارتقای همکاری‌های دو جانبه افزود: با وجود توسعه‌ای که در سال‌های اخیر در روابط دو کشور ایجاد شده است، ما همچنان معتقدیم که ظرفیت‌های استفاده نشده قابل توجهی در روابط دو کشور وجود دارد و باید با تلاش بیشتر روابط دو کشور را به سطح مطلوب رساند.

باقری خاطرنشان کرد: بخش‌های نظامی ایران و روسیه به واقع جزو پیشگامان ارتقای روابط دو کشور هستند و بدون تردید برگزاری کمیسیون‌های مشترک نظامی و دفاعی میان دو کشور می‌تواند روند این مسیر رو به رشد را تسریع کند.

وی با اشاره به تعامل در حوزه نیروی دریایی میان دو کشور، گفت: تاکنون همکاری‌های مطلوبی در بخش نیروهای دریایی دو کشور انجام شده که در این خصوص می‌توان به برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی اشاره کرد و باید این روند توسعه یابد.

باقری گفت: جمهوری اسلامی ایران برگزاری رزمایش مشترک در فوریه سال آینده را زمینه‌ای جهت ارتقای سطح روابط دفاعی و نظامی دو کشور عنوان کرد.

وی در راستای حل و فصل مناقشات منطقه‌ای و برطرف نمودن اختلافات میان دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان اعلام آمادگی کرد.

همچنین وزیر دفاع روسیه نیز ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران هدف از این سفر را توسعه همکاری‌های دفاعی در زمینه‌های مورد علاقه دو کشور بیان کرد.

ارتشبد سرگئی شویگو نیز از آمادگی کشورش جهت حل و فصل مناقشات دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان خبر داد.

وی بر همکاری‌های آموزشی، تبادل دانشجو در سطوح دانشگاهی و برگزاری رزمایش‌های مشترک میان دو کشور تاکید کرد.

دکمه بازگشت به بالا