اقتصاد

1700 کارخانه فعال در کربلا وجود دارد


رئیس اتاق صنایع کربلا گفت: حدود ۱۷۰۰ کارخانه از جمله صنایع غذایی و صنایع شیمیایی در کربلا وجود دارد و تمایل داریم تا ایران در عراق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف داشته باشد تا به تولید مشترک برسیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاظم جواد یاسین رئیس اتاق صنایع کربلا در همایش راهکارهای توسعه تجارت پایدار ایران و عراق در افق 2025 که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، اظهارداشت: اهمیت هم افزایی بین دو ملت و دولت ایران و عراق با توجه به اینکه دو کشور دوست هستند بر کسی پوشیده نیست. 

وی افزود: هر دو ملت ایران و عراق دستخوش دسیسه‌هایی هستند که توسط امپریالیسم آمریکا و صهیونیست جهانی برای آنها چیده شده است لذا نیازمند آن هستیم که دو ملت در زمینه‌های اقتصادی با یکدیگر هم افزایی داشته باشند. 

رئیس اتاق صنایع کربلا بیان داشت:  ایران و عراق در یک سنگر واحد هستند و به خوبی می‌دانیم که چه دسیسه‌هایی برای ما برنامه‌ریزی شده است و می‌خواهند آینده ما را خراب کنند. 

وی فزود: ایران بیش از ۴ دهه مورد تحریم‌های ظالمانه بوده اما دستاوردهایی در زمینه‌های اقتصادی داشته که حتی دشمنان قبل از دوستان به آن اعتراف می‌کنند و این موضوع باعث افتخار و سربلندی ما عراقی‌ها است. 

یاسین اظهار داشت: تجارت بین ایران و عراق باید یک تجارت منسجم با تراز تجاری همسان باشد تا بتواند به دو کشور خدمت کند و اگر میزان تجارت به نفع یک کشور باشد چندان رضایت بخش نیست و در راستای منافع دو کشور و ملت نخواهد بود.

وی اظهارداشت: هجمه‌های رسانه یک سلاح بسیار کشنده است و توسط امپریالیسم جهانی و صهیونیسم ایجاد می شود و تلاش می کنند تا تراز تجاری ما یکسان نشود. 

یاسین گفت: ماموریت رژیم صهیونیستی در منطقه ایجاد کشمکش‌های نژادی و طایفه ای است که به همت محور مقاومت و در راس آن جمهوری اسلامی رژیم صهیونیستی در حال فروپاشی است.‌

رئیس اتاق صنایع کربلا اظهارداشت: ما در اتاق صنعت کربلا بر روی همکاری بین اتاق‌های بازرگانی و صنعتی تاکید داریم اما یکی از مسائلی که مشاهده می‌شود تقلب در کالاهای صادراتی است لذا باید اتاق های بازرگانی و سفارتخانه ها بر این موضوع نظارت کنند و از این امر جلوگیری شود. 

یاسین اظهارداشت: در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ کارخانه مختلف از جمله صنایع غذایی صنایع شیمیایی در کربلا وجود دارد و تمایل داریم تا ایران در عراق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف داشته باشد تا  به تولید مشترک برسیم. همچنین تمایل داریم که خط تولید صنعتی را از ایران وارد کشورمان کنیم.‌

یاسین با اشاره به قانون حمایت از تولید کننده در عراق بیان داشت: براساس این قانون ما از تولیدکنندگانی در زمینه تولید سیمان ، مواد غذایی و بلوک آجر  و غیره حمایت می‌کنیم تا به خودکفایی برسیم لذا تمایلی برای واردات این کالاها نداریم اما می‌توانیم در این زمینه همکاری‌های مشترک و سرمایه‌گذاری‌های مشترک داشته باشیم.

پایان پیام/

 


دکمه بازگشت به بالا