برپایی اولین جشنواره بین‌المللی پویانمایی خانگی در ایران

حوزه هنری اولین جشنواره بین‌المللی ‌پویانمایی خانگی را برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه «سپهر سوره هنر»، حوزه هنری کودک و نوجوان با مشارکت معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی و همکاری موسسه سپهر سوره هنر حوزه هنری، نخستین جشنواره تولید انیمیشن خانگی استاپ موشن را برگزار می کند، علاقه مندان می توانند در سه گروه کودک، نوجوان و بزرگسال در این جشنواره شرکت کنند.

استاپ موشن، تکنیکی برای پویانمایی

استاپ موشن یکی از تکنیک های انیمیشن سازی (پویانمایی) است که در آن شی را فریم به فرم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین، موبایل یا تبلت ضبط می کنند که از پشت سر هم قرار گرفتن این تصاویر، به نظر می رسد که جسم در حال حرکت است.

عروسک هایی با مفاصل متحرک و یا عروسک های ساخته شده با خمیر و یا لگو، در این تکنیک کاربرد زیادی دارند، البته در مواردی به جای عروسک، از اشیای دیگری مانند انسان، وسایل خانه، گیاهان و … استفاده می‌شود. با توجه به دسترسی آسان کودکان و نوجوانان به ابزارهای ارتباطی مانند تبلت و تلفن همراه، این آثار می‌توانند در خانه، مدرسه و دیگر مکان ها با توجه به خلاقیت و نوآوری کودکان و نوجوانان تولید شوند.

ذهن خلاق بدون صرف هزینه

استاپ موشن در شرایط آماتوری نیاز به صرف هزینه ای ندارد، فقط ذهن خلاق کودک و نوجوان و همچنین توجه به مضامین و تمرین در چگونگی ساختار مناسب فیلم، منجر به تولید یک اثر مطلوب خواهد شد. تولید استاپ موشن بسیار آسان است و جهت آموزش علاقه مندان، فیلم های بسیار کوتاه در این زمینه توسط دبیرخانه تولید و منتشر می‌شود.

بخش های جشنواره

جشنواره در سه بخش اصلی، ویژه و آزاد برگزار می شود که موضوعات بخش اصلی جشنواره شامل قرآن و سبک زندگی، نماز و ارتباط با خدا، پاکیزگی و نظم، راستگویی، سپاسگزاری، مسئولیت پذیری‌ و امانتداری بوده و در بخش ویژه نیز علاقه مندان می توانند آثاری با موضوع مقاومت و شهید حاج قاسم سلیمانی تولید کنند.

قالب های جشنواره:

این جشنواره در قالب های عروسکی (مانند لگو )، خمیری، کات اوت ( کاغذ- مقوا – پارچه)،‌ اشیا و پیکسلیشن برگزار می شود.

 گروه سنی شرکت کنندگان:

علاقه مندان می توانند در سه گروه شامل: کودک (۵ تا ۱۲ سال)،  نوجوان (۱۲ تا ۲۰ سال) و بزرگسال شرکت کنند.

شرایط ارسال اثر:

 اجرای این جشنواره توسط موسسه سپهر سوره هنر حوزه هنری انجام شده و علاقه مندان برای یادگیری چگونگی تولید و آموزش ساده استاپ موشن، ثبت نام، بارگذاری فایل اثر و دریافت کد ‌رهگیری می توانند به سایت این موسسه به نشانی artfest.ir مراجعه کرده و یا با شماره ۵-۸۴۱۷۲۲۰۴ – ۰۲۱ تماس بگیرند.

 نکات مهم:

 زمان استاپ موشن ارسالی نباید کمتر از ۳۰ ثانیه باشد، آثار شرکت کننده در این جشنواره نباید در سایر جشنواره‌ها حائز رتبه شده باشند.

دبیرخانه جشنواره در صورت صلاحدید، آثار منتخب را با نام صاحب اثر منتشر خواهد کرد و هر فرد می‌تواند همزمان در همه بخش‌ها شرکت کند.

 جوایز جشنواره در بخش های مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون ریال در بخش کودک و نوجوان و ۲۰ تا ۴۰ میلیون ریال در بخش بزرگسالان است.

 آخرین مهلت ارسال آثار ۱۵ بهمن ماه ۹۹ بوده و اکران و آیین اختتامیه در روز ۲۲ اسفندماه ۹۹ است.

خبرگزاری مهر

خروج از نسخه موبایل