اقتصاد

تداوم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی مردم

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه تلاش ما این است تا بخشی از نیازهایی که حسب شرایط کرونایی وجود داشت در بودجه دیده شود، گفت: بودجه وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی در لایحه بودجه سال آینده حدود ۱۵۳ درصد رشد داشته این در حالی است که رشد متوسط ما حدود ۴۰ درصد بوده است.

نوبخت ادامه داد: این رشد به این دلیل بوده که برای سال آینده پیش‌بینی کردیم در بخش درمان حداقل ۵۳ هزار نفر استخدام داشته باشیم و فوق‌العاده ویژه‌ای که برای کادر درمان ارائه می‌دهند را در بودجه سال آینده دیدیم.

وی تاکید کرد: سال آینده ۱۰ هزار تخت جدید در بیمارستان‌ها تجهیز می‌شود که برای آن بودجه اختصاص داده‌ایم…

معاون رییس جمهور درباره موضوع پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: این اخبار یکسری گمانه‌زنی بود وگرنه هنوز درباره پرداخت غرامت به جمع‌بندی نرسیده‌ایم که بخواهیم اعداد و ارقامی برای آن مشخص کنیم. بنا براین معتقدم انتشار این خبر بیشتر ناشی از گمانه‌زنی‌ها بوده است.

وی همچنین درباره وصول درآمدهای مالیاتی و پیش‌بینی آن برای سال آینده گفت: تا به امروز در سال جاری ۱۰۰ درصد اعداد و ارقام پیش‌بینی شده برای مالیات حاصل شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای سال آینده، درآمدهای مالیاتی بالایی در نظر نگرفتیم به طوری که مالیات امسال ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بود که این عدد برای بودجه ۱۴۰۰ حدود ۲۲۵ هزار میلیارد تومان است یعنی حتی کمتر از نرخ تورم بوده است.

نوبخت درباره پرداخت مالیات از سوی برخی از نهادهای حاکمیتی بیان داشت: نهادهای حاکمیتی باید مالیات در نظر گرفته شده را بپردازند. قبلاً برخی از نهادها معاف از مالیات بودند اما در حال حاضر همه نهادهای حاکمیتی مالیات می‌دهند.

وی افزود: تنها در بخش کشاورزی یکسری معافیت‌های مالیاتی اعمال شده است.

معاون رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: برای عامه مردم، دولت همچنان هرچه که از صادرات نفت درآمد ارزی حاصل کند، تمام آن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی دیده است که برای تامین کالاهای اساسی در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

نوبخت ادامه داد: عده‌ای گفتند اگر دولت این را در نرخ ارز امروز قرار می‌داد مبالغ زیادی به دست می‌آورد اما دولت به دنبال این نیست که پول زیادی به دست بیاورد بلکه به دنبال این است که فشاری که به مردم وارد آمده، کاهش یابد.

وی تاکید کرد: اگر بنا به هر دلیلی اطمینان حاصل شود که با تغییر این نرخ می‌توان جلوی فشار هزینه‌ای را گرفت، ۱۰۰ درصد آن مشابه آنچه که از افزایش قیمت بنزین در سال گذشته انجام شد به مردم برمی‌گردد و احتمالاً یارانه معیشتی ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همچنین در لایحه بودجه سال آینده ۱۶ هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق دیده‌ایم.

نوبخت افزود: رتبه‌بندی فرهنگیان همان‌طور که در سال قبل و امسال به اجرا رسید در سال آینده هم اجرایی خواهد شد. همچنین دولت برای کارکنان خود اعم از شاغل و بازنشسته افزایش ۲۵ درصدی حقوق را در نظر گرفته که همچنین همسان‌سازی‌ها در سال آینده ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری مهر

آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا