اقتصاد

خودکفایی ایران در تولید بذر تا پایان سال ١۴٠٠

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خودکفایی ایران در تولید بذر تا پایان سال ١۴٠٠گفت: بالغ بر ۹۵ درصد، خوداتکایی در تولید بذر داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما در کشور ۸ میلیون هکتار کشت آبی و ۷ میلیون هکتار کشت دیم داریم و ۵.۵ میلیون هکتار نیز در اختیار زراعت است.

وی افزود: ما در بخش زراعت بویژه در دیم ظرفیت نهفته داریم که می‌توانیم با برنامه ریزی مناسب تولید دیم را افزایش دهیم.

خاوازی با بیان اینکه بخش زیادی از فرسایش خاک مربوط به مناطق دیمزار است، گفت: اگر بخواهیم پوشش گیاهی را افزایش دهیم باید بخش‌های فرسایش خاک و تأخیر در روان آب‌ها را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: برنامه ما این است تا درآمد کشاورزان را در کشت دیمزارها افزایش دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در زراعت دیم به دنبال تنوع محصول هستیم بطوریکه در نظر داریم تا از تولید ۳ نوع محصول به تولید چندین محصول برسیم. با تنوع بخشی و ورود گیاهان جدید که منشأ تولید روغن درکشور هستند می‌توانیم اقتصاد و معیشت کشاورزان دیم کار را تغییر دهیم.

وی اضافه کرد: در تولید بذر بیش از ۹۵ درصد به خودکفایی رسیده ایم که با توجه به عقب ماندگی در تولید بذر صیفی و سبزیجات تلاش می‌کنیم تا پایان سال ۱۴۰۰ به خودکفایی در تولید این‌نوع بذر برسیم.

خاوازی درباره تولید گوشت در کشور گفت: برای تأمین گوشت در جلساتی که برگزار کردیم قرار شد ظرفیت‌های پنهان در روستاها را شناسایی و در قالب کشاورزی قراردادی، تولید گوشت مورد نیاز کشور را تأمین کنیم.

خبرگزاری مهر

آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا