اقتصاد

روند مناسب تخلیه و بارگیری کالا در تحریم ها/پیشرفت مذاکرات با عراق درباره «راه آهن شلمچه-بصره» و «لایروبی اروند»


معاون اول رییس جمهور با اشاره به عملکرد مناسب در تخلیه و بارگیری کالا و در شرایط تحریم، از تخلیه و بارگیری ۱۲۲ میلیون تن کالا در ۱۰ ماه از سال جاری خبر داد. لایروبی این رودخانه و آمد و رفت کشتی‌های تجاری و باری تحول جدی در اقتصاد خرمشهر و آبادان ایجاد خواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، اسحاق جهانگیری صبح امروز در حاشیه مراسم افتتاح و بازدید از چند طرح عمرانی و بررسی مشکلات خرمشهر و آبادان، تصریح کرد: خرمشهر و آبادان در یاد و خاطره ملت ایران به عنوان نماد و اسوه پایداری، استقامت، ایثار، تاب آوری، استقامت و از خودگذشتگی ثبت شده است؛ همه مردم ایران به ویژه مردم خرمشهر و آبادان در روزهای دشوار حمله متجاوزان، ایستادگی و مقاومتی بزرگ کرده‌اند تا ملت ایران در برابر دشمنان به پیروزی رسیدند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه پاسخگویی به مطالبات مردم آبادان و خرمشهر از مهمترین وظایف دولت است،
وی افزود: در ابتدای دولت وقتی در خصوص وسعت منطقه آزاد اروند در حد شهرهای آبادان و خرمشهر بحث می‌شد فکر می‌کردیم که با چنین اقدامی توسعه و تحول جدی در منطقه انجام شود و انصافاً منطقه آزاد هم کارهای بزرگی انجام داده است که باید قدردان زحمات آنها باشیم که نمونه آن فرودگاه بین المللی آبادان است.

جهانگیری با اشاره به اینکه دو اقدام مهم برای توسعه منطقه با دولت عراق در دست اجرا داریم که امیدوارم زودتر به نتیجه برسد، اظهار داشت: خوشبختانه روابط دو کشور به عنوان دولت‌های دوست و برادر در حوزه سیاسی و اقتصادی به خوبی گسترش یافته است، یکی از توافقات اصلی لایروبی اروند رود است که درسفر رییس جمهور کشورمان به بغداد انجام شد ولی هنوز اجرایی نشده است و قطعاً لایروبی این رودخانه و آمد و رفت کشتی‌های تجاری و باری تحول جدی در اقتصاد خرمشهر و آبادان ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: طرح دوم که با عراقی‌ها به نتیجه رسیده‌ایم و در هفته‌های گذشته هم گفتگوهای لازم در مرز انجام شده است، احداث راه آهن شلمچه به بصره است این خط ریلی برای دو کشور بسیار اهمیت دارد و اگر به سرعت اجرایی شود، به یکی از بزرگترین مسیرهای ریلی دنیا مبدل خواهد شد؛ با ایجاد این خط می توان از چین تا دریای مدیترانه کالاها را به صورت ریلی کالا جابجا کرد و یکی از مهمترین کانون‌های حمل و نقل در دنیا ایجاد خواهد شد. 

جهانگیری، بندر امام(ره) را از مهم‌ترین بنادر کشور و شاهراه اصلی واردات کالاهای اساسی دانست و گفت: در دوره سخت تحریم‌ها که واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم جزو اصلی‌ترین سیاست‌های دولت در مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بود، واردات کالاهای اساسی عمدتاً با محوریت بندر امام خمینی(ره) و استان خوزستان انجام شد.

معاون اول رییس جمهور افزود: در ۱۰ ماهه سال جاری در حوزه صادرات و واردات کشور رکوردهای خوبی ثبت شده است به گونه‌ای که بنادر کشور توانستند عملیات تخلیه و بارگیری ۱۲۲ میلیون تن کالا انجام دهند که این امر اتفاق بسیار مهمی است.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا