اقتصاد

سقوط ۱۱ درصدی اقتصاد اسپانیا به خاطر کرونا


اداره آمار ملی اسپانیا اعلام کرد: شیوع ویروس کرونا باعث شد تا اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۱۱ درصدی را تجربه کند.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از راشاتودی، اداره آمار ملی اسپانیا اعلام کرد: این کشور به خاطر کرونا شدیدترین سقوط اقتصادی خود در تاریخ معاصر را تجربه کرده است، به گونه‌ای که تولید ناخالص اسپانیا در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۱ درصد سقوط کرده است.

این میزان از مجموع سقوط اقتصاد اسپانیا در ۵ سال بحران رکود بزرگ اقتصادی سال ۲۰۰۸ به بعد نیز بیشتر بوده است.

کارشناسان می‌گویند:‌ این میزان رشد منفی بدترین سقوط اقتصاد اسپانیا از سال ۱۹۳۶ و جنگ داخلی در این کشور به بعد بوده است.

آمارهای اندیشکده فونکاس نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹،حدود ۱۲ درصد تولید ناخالص اسپانیا مربوط به بخش گردشگری و توریسم بود، این سهم در سال ۲۰۲۰ به ۵درصد کاهش داشته است.

میزان مصرف مردم و بخش خصوصی در اسپانیا ۱۲٫۴ درصد در سال ۲۰۲۰ پایین آمده است. اعمال سنگین‌ترین برنامه‌های قرنطینه در سطح اتحادیه اروپا توسط دولت اسپانیا بین ماه‌های مارس تا ژوئن باعث شد تا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ اقتصاد این کشور رشد منفی ۱۷٫۹ درصدی را به ثبت برساند.البته اقتصاد اسپانیا در سه ماهه سوم روند بهبود را طی کرد.

دولت اسپانیا انتظار دارد برای سال ۲۰۲۱ رشد ۷٫۲ درصدی را به ثبت برساند، اما کارشناسان پیش‌بینی خود برای سال جاری از ۶٫۵ درصد به ۶٫۳ درصد کاهش داده‌اند.

صندوق بین‌المللی پول هم هشدار داده که روند بهبود اوضاع اقتصادی در اتحادیه اروپا کندتر از دیگر اقتصادهای برتر جهان در حال پیشرفت است و پیش‌بینی خود نسبت به رشد اقتصادی اسپانیا برای سال جاری را به ۵٫۹ درصد کاهش داده است.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا