اقتصاد

سومین افزایش تولیدِ بزرگِ اوپک در ماه ژانویه به ایران تعلق دارد


رویترز نوشت: تولید نفت اوپک برای هفتمین ماه متوالی در ماه ژانویه افزایش یافت و عربستان، عراق و ایران بیشترین افزایش تولید را به خود اختصاص دادند.


به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، تولید نفت اوپک برای هفتمین ماه متوالی در ماه ژانویه افزایش یافت؛ این افزایش به دنبال توافق این گروه با هم پیمانانش برای کم کردن از میزان کاهش تولید بی‌سابقه صورت گرفته است، هرچند کاهش غیراختیاری صادرات نیجریه، این افزایش را محدود کرد.

به نوشته این گزارش، ۱۳ عضو اوپک در ماه ژانویه روزانه ۲۵٫۷۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کردند که ۱۶۰ هزار بشکه در روز از ماه دسامبر بیشتر است.

اوپک پلاس توافق کردند از ابتدای ژانویه نفت بیشتری تولید کنند، اما از ماه فوریه در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد کندی بهبود تقاضا، دوباره محدودیت‌هایی اعمال کردند. 

آخرین توافق کاهش تولید اوپک پلاس قیمت نفت را به بالای ۵۷ دلار در هر بشکه رساند که بالاترین رقم در ۱۱ ماه گذشته به شمار می‌رود.

یک نماینده اوپک گفت: «این افزایش با توجه به سقف تولید بالاتر در ماه ژانویه طبیعی است.»

در ماه ژانویه، بیشترین افزایش تولید به عربستان و عراق تعلق داشته است که نشان دهنده سهمیه بیشتر این دو کشور است. عراق در حال حاضر تقریبا به تعهدات کاهش تولید خود عمل می‌کند، چیزی که در گذشته در انجام آن با مشکل روبرو بود.

از آنجایی که تقاضا در جهان تاحدی بهبود یافته، اوپک پلاس توافق کردند تا در ماه ژانویه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت بیشتر تولید کنند که سهم اوپک حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز است.

تولیدکنندگان اوپک در ماه ژانویه ۱۰۳ درصد به توافق پایبند بودند که این رقم در ماه دسامبر برابر با ۹۹ درصد بوده است.

صادرات نفت ایران از سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ رو به افزایش است، هرچند که که بسیار پایین تر از سطح صادرات سال ۲۰۱۸ زمان خروج آمریکا از برجام است.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا