دانش و فناوری

استفاده از رشته‌های رسانای پوستی برای کنترل حرکات بدن

محققان دانشگاه تافتس از طراحی رشته‌های بسیار باریک رسانایی خبر داده‌اند که با قراردادن آنها بر روی پوست می‌توان حرکات بدن را کنترل و بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، پیگیری و بررسی حرکات بدن توسط پزشکان معمولاً با استفاده از دستگاه‌های پوشیدنی بزرگ و دست و پاگیری صورت می‌گیرد که دقت کافی هم ندارند و بسیار گران قیمت هستند. کاربرد این دستگاه‌ها مستلزم ایستادن در برابر دوربین‌های پیچیده نیز هست. اما یک فناوری جدید مبتنی بر استفاده از رشته‌های ساده بر روی پوست نیاز به کاربرد فناوری‌های گران قیمت و پیچیده را از بین می‌برد.

رشته‌های نازک و ظریف مذکور پوشیده در یک جوهر کربنی و قادر به انتقال برق هستند. رشته‌های مذکور در واکنش به فشارهای مکانیکی خارجی تا می‌شوند و میزان رسانایی آنها تغییر می‌کند. بنابراین با بررسی این تغییرات می‌توان پی به حرکات و تغییرات عضلات بدن انسان برد.

این رشته‌ها بر روی گردن انسان نصب شده و کارایی آنها برای بررسی و پیگیری حرکت گردن ثابت شده است. با برقراری جریان برق در درون این رشته‌ها می‌توان حرکات گردن را به صورت لحظه به لحظه رصد کرد. انتقال داده‌های یادشده با استفاده از بلوتوث به رایانه‌ها ممکن است.

در این مرحله از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای مطابقت دادن تغییرات رشته‌های رسانا با تغییرات بخشی از بدن که مورد بررسی است، استفاده می‌شود. دقت سیستم مذکور برای بررسی حرکات بدن ۹۳ درصد است و از آن می‌توان برای کنترل و شناسایی این حرکات در زوایا و جهت‌های مختلف استفاده کرد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا