دانش و فناوری

اوج گیری بارش شهابی جباری در روزهای آینده


علاقمندان به نجوم یک هفته هیجان انگیز را پیش رو دارند، زیرا طی روزهای آینده شاهد اوج گیری بارش شهابی جباری خواهیم بود.


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اسلش گیر، بارش شهابی جباری یکی از بارش های شهابی سالانه در جهان است که به علت وقوع آن در صورت فلکی جبار این نام را به خود گرفته است.

این بارش هر سال از 10 مهر ماه تا 16 آبان ماه رخ می دهد و معمولا در 29 مهر به اوج خود می رسد. سرعت میانگین شهاب‌های این بارش نسبت به کره زمین در اوقات اوج این بارش معمولاً حدود 66.2 کیلومتر بر ثانیه‌ است که نسبتاً زیاد به‌شمار می‌آید امّا شهاب‌های این بارش چندان روشن نیستند و در عوض از خود خاکستر بیش تری بر جا می‌گذارند.

* اوج گیری این بارش شهابی تا سال 2022

امسال قوت این بارش در نقاط مختلف جهان متوسط تا شدید پیش بینی شده است. ناسا قبلا پیش بینی کرده بود که قدرت این بارش طی سال های 2020 تا 2022 افزایش می یابد و لذا امسال بسیاری از علاقمندان به نجوم منتظر شروع جدی بارش یادشده هستند.

در سال 2006 تا 2009 نیز به دنبال تشدید این بارش شهابی سرعت میانگین شهابی آن به 50 تا 75 کیلومتر بر ثانیه رسید. بیشتر بقایای این بارش شهابی بسیار کوچک و تقریباً به اندازه دانه های شن و ماسه است ، اما بقایای آنها در زمان وارد شدن به جو زمین به شدت می سوزد و همین امر درخشندگی و جلوه زیادی ایجاد می کند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا