دانش و فناوری

تزریق انسانی واکسن کرونای رازی تا ۳ هفته آینده آغاز می شود

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: با تأیید نمونه‌های تزریق انسانی واکسن کرونا در سازمان غذا و دارو، آزمایش‌های انسانی این واکسن ۳ هفته آینده آغاز خواهد می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مؤسسه واکسن سازی رازی، تفاهم نامه همکاری مشترک به منظور شروع کارآزمایی بالینی واکسن کرونا متعلق به مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به امضای رئیس مؤسسه رازی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران رسید.

بر اساس این تفاهم نامه گروهی از محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران و بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) فرایند کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ساخت مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را انجام خواهند داد.

دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی در حاشیه امضای تفاهم نامه آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی «کوو پارس» متعلق به مؤسسه رازی، گفت: مطالعات حیوانی این واکسن روی سه حیوان جونده آزمایشگاهی و خرگوش و مطالعات تکمیلی بر روی میمون انجام شد.

وی افزود: پس از آماده سازی مستندات در مؤسسه رازی و ارسال به سازمان غذا و دارو، این سازمان پس از بررسی و تأیید مستندات و پروتکل‌های واکسن کرونای مؤسسه رازی آن را برای بررسی و اخذ مجوز در اختیار کمیته ملی اخلاق قرار داد و پروتکل این واکسن در کمیته ملی اخلاق تأیید شد.

فلاح مهرآبادی با بیان اینکه کد مجوز کارآزمایی بالینی رازی کوو پارس اخذ شده و در مرحله دریافت مجوز تزریق انسانی است، یادآور شد: پس از تزریق واکسن به انسان، نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو کنترل و با تأیید این سازمان، به نظر می‌رسد تزریق انسانی این واکسن تا سه هفته آینده آغاز شود.

وی یادآور شد: کارآزمایی بالینی فازهای یک و دو طی چهار تا پنج ماه به پایان خواهد رسید و نتایج آن برای صدور اجازه ورود به فاز سه و تولید انبوه تعیین کننده خواهد بود.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی، ضمن قدردانی از همکاری‌های وزارت بهداشت به رغم بروکراسی‌های اداری، به سختگیری‌های سازمان غذا و دارو درباره واکسن کرونا اشاره و تاکید کرد: به علت پیچیدگی‌های ویروس کرونا، پروتکل مدونی تا کنون در دنیا برای این واکسن تدوین نشده و بر این اساس سازمان نیز سختگیری‌های خاص خود را دارد و یکی از دلایل تأخیر چند ماهه در صدور مجوز کمیته اخلاق برای واکسن رازی همین امر بوده است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا