دانش و فناوری

فیس بوک از قانونگذاران استرالیایی شکست می خورد

مدیر ارشد اجرایی فیس بوک هفته گذشته با دو وزیر استرالیایی تماس گرفته تا درباره قانونی مذاکره کند که طبق آن باید به رسانه ها هزینه پرداخت کند اما تلاش او برای تغییر رای آنان موفقیت آمیز نبود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی فیس بوک هفته گذشته با قانونگذاران استرالیایی تماس گرفت تا درباره قوانینی مذاکره کند که طبق آنها شرکت‌های فناوری باید به رسانه‌ها هزینه پرداخت کنند. اما به گفته جاش فرایندبرگ وزیر خزانه داری این کشور، زاکربرگ نتوانست آنها را وادار به تغییر سیاست‌هایشان کند.

طبق اطلاعات موجود هدف از تماس زاکربرگ مذاکره درباره این قانون و تأثیرات آن بر فیس بوک بود. در همین راستا هفته گذشته جاش فرایندبرگ، پل فلچر (وزیر ارتباطات استرالیا) و مدیر ارشد اجرایی فیس بوک گفتگو کردند.

فرایند برگ در مصاحبه‌ای گفت: اگر می‌خواهید بدانید، نه زاکربرگ نتوانست مرا از پشتیبانی از تصمیمم منصرف کند.

البته او جزئیات بیشتری درباره این گفتگو فاش نکرد. از سوی دیگر سخنگوی فیس بوک در استرالیا نیز اعلام کرد مدیران ارشد این شرکت به طور مرتب با مقامات دولتی دیدار و درباره موضوعات مختلفی گفتگو می‌کنند. او در این باره افزود: ما به طور فعال با دولت استرالیا همکاری می‌کنیم تا یک چهارچوب کاری برای پشتیبانی از اکوسیستم اخبار در این کشور فراهم کنیم.

استرالیا تصمیم دارد با تصویب قانونی فیس بوک و گوگل را مجبور کند برای پرداخت هزینه اخبار با رسانه‌ها مذاکره کنند اگر دو طرف نتوانند درباره پرداخت هزینه به توافقی دست یابند، یک داور از سوی دولت تعیین می‌شود تا مبلغ مذکور را تعیین کند.

فیس بوک و گوگل مخالف تصویب این قانون هستند و حتی گوگل تهدید کرده در صورت تصویب این قانون قابلیت جستجو در استرالیا را حذف می‌کند. از سوی دیگر فیس بوک نیز هشدار داده در تصویب قانون از اشتراک گذاری محتوای اخبار استرالیایی در پلتفرمش جلوگیری می‌کند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا