دانش و فناوری

نگاهی کوتاه به تاریخچه هیئت مدیره OpenAI

سه عضو هیئت مدیره OpenAI در اوایل سال جاری در عرض چند ماه از سمت خود کنار رفتند – با این حال استارتاپ جایگزینی برای آنها انتخاب نکرد. یکی از اعضای فعلی، مدیر عامل سابق فیس بوک و مدیر عامل Quora، آدام دآنجلو، یک پلتفرم چت ربات هوش مصنوعی به نام Poe راه اندازی کرد که از محصولات OpenAI استفاده می کند – اما در عین حال رقابت می کند. و دو عضو، تاشا مک کالی و هلن تونر، با یک سازمان بشردوستانه ایدئولوژیک پیوند دارند.

اینها چند نکته جالب از پست اخیر Substack توسط John Loeber، یکی از بنیانگذاران شرکت کارگزاری دیجیتال Limit است که بایگانی اینترنت و پرونده های مالیاتی OpenAI را بررسی کرد تا احساسی از حاکمیت OpenAI پیدا کند. جدول زمانی او تصویری از تابلویی را ترسیم می‌کند که آرایش آن به طور مکرر تغییر می‌کرد، اغلب بدون هشدار – که باعث تشدید بحران امروز می‌شود.

در اوایل تاریخ OpenAI – تقریباً در دسامبر 2015 – هیئت مدیره OpenAI متشکل از دو نفر به نام‌های Elon Musk و Sam Altman بود. تا مارس 2017، هیئت مدیره به چهار نفر افزایش یافت: ماسک، آلتمن، کریس کلارک (اولین مدیر اجرایی OpenAI) و هولدن کارنوفکسی، بنیانگذار مؤسسه تحقیقات نوع دوستی و اعطای کمک هزینه بشردوستانه باز.

گرگ براکمن، رئیس سابق OpenAI، در اواخر سال 2017 در کنار ایلیا سوتسکور، دانشمند ارشد OpenAI، به هیئت مدیره OpenaI پیوست. هیئت مدیره در سال بعدی پس از برکناری ماسک – بنا بر گزارش‌ها به دلیل اختلاف نظر در رهبری – و خروج اعلام‌نشده کلارک کوچک می‌شود، اما در سال‌های 2018 و 2019 با اضافه شدن D’Angelo، مدیر پروژه‌های روباتیک گوگل، سو یون (که تنها یک سال آن را ترک می‌کرد، دوباره رشد کرد. بعدها)، رید هافمن، بنیانگذار لینکدین، تاشا مک کاولی، کارآفرین فناوری و شیوون زیلیس، مدیر اجرایی Neuralink.

در سال 2021، ویل هرد، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و هلن تونر، مدیر مرکز امنیت و فناوری‌های نوظهور جورج تاون، در حالی که کارنوفسکی استعفا داد، به آن پیوستند. کارنوفسکی به تضاد منافع احتمالی اشاره کرد زیرا همسرش، دانیلا آمودی، کارمند سابق OpenAI، به راه اندازی شرکت هوش مصنوعی Anthropic کمک کرد.

با توجه به اینکه تونر قبلاً به عنوان یک تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در Open Philanthropy کار می کرد، لوبر حدس می زند که کارنوفسکی ممکن است او را به عنوان جایگزین خود تأیید کرده باشد.

امسال هافمن از هیئت مدیره OpenAI کنار رفت تا به گفته او از تضادهای احتمالی با سایر سرمایه گذاری ها جلوگیری کند. زیلیس نیز مانند هرد استعفا داد – دومی برای تمرکز بر مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در سال 2024.

سپس شش نفر بودند: آلتمن، براکمن، دآنجلو، تونر، مک کاولی و ساتسکور. از روز جمعه، چهار نفر در هیئت مدیره OpenAI باقی ماندند – شش مورد قبلی منهای آلتمن و براکمن. پس از آن چه باید کرد؟

لوبر استدلال می‌کند که D’Angelo دلیلی برای استعفا داشته است، زیرا پو احتمالاً مستقیم‌تر با محصولات و خدمات OpenAI، از جمله استودیو GPT که اخیراً معرفی شده، رقابت می‌کند تا حتی سرمایه‌گذاری‌های هافمن.

در همین حال، مک‌کاولی یکی از بنیان‌گذاران مرکز مدیریت هوش مصنوعی (GovAI) است که تا حدودی توسط Open Philanthropy تأمین مالی می‌شود – و او به همراه تونر اعضای هیئت مشاوران GovAI هستند. علاوه بر این واقعیت که آنتروپیک تا حدی با بودجه بشردوستانه باز تامین می‌شود، که رنگی از تضاد شرکتی در آن وجود دارد، دور از ذهن نیست که مک‌کاولی و تونر از نظر ایدئولوژیک همسویی نزدیک داشته باشند و بنابراین شاید در هیئت مدیره OpenAI مانند آن مستقل نباشند. ممکن است در ابتدا ظاهر شود.

شاید در روزها و هفته‌های آینده، یاد بگیریم که چگونه این درگیری‌ها و تداخل‌های بالقوه به خنثی‌سازی OpenAI کمک کرده‌اند – اگر واقعاً چنین بوده است.

منبع techcrunch
دکمه بازگشت به بالا