دانش و فناوری

جدول زمانی اخراج سم آلتمن از OpenAI – و عواقب آن

در یک چرخش دراماتیک اواخر روز جمعه، رئیس سابق Y Combinator، سام آلتمن، از سمت مدیر عاملی استارت‌آپ هوش مصنوعی OpenAI، شرکتی که پشت سر موفقیت‌های هوش مصنوعی ویروسی مانند ChatGPT، GPT-4 و DALL-E 3 بود، توسط هیئت مدیره OpenAI برکنار شد. سپس، رئیس و یکی از بنیانگذاران قدیمی شرکت، گرگ براکمن، استعفا داد – همانطور که سه محقق ارشد OpenAI استعفا دادند. و سقوط ادامه دارد.

نکته TechCrunch

آیا در OpenAI کار می کنید و در مورد خروج سم آلتمن اطلاعات بیشتری دارید؟ با TechCrunch در تماس باشید.

این وضعیتی است که به سرعت در حال حرکت است که ما هنوز در تلاشیم تا به ته آن برسیم. بدون شک با گذشت زمان چیزهای بیشتری مشخص خواهد شد. با این حال، برای آسان‌تر کردن پیگیری تمام اتفاقاتی که در این مدت رخ داده است، یک جدول زمانی تهیه کرده‌ایم. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا آن را به روز نگه داریم.

جدول زمانی اخراج سم آلتمن از OpenAI

16 نوامبر

ایلیا سوتسکور برای تماس با آلتمن برنامه ریزی می کند

بر اساس پستی در X (توئیتر سابق) از Brockman، ایلیا سوتسکور، دانشمند ارشد OpenAI و یکی از بنیانگذاران، عصر پنجشنبه به آلتمن در مورد برنامه ریزی یک ظهر جمعه پیامکی ارسال کرد.

موراتی از اخراج آلتمن گفت

براکمن ادعا می کند که میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری OpenAI و اکنون مدیر عامل موقت، پنجشنبه شب مطلع شد که آلتمن اخراج خواهد شد.

17 نوامبر

براکمن تنزل رتبه کرد

براکمن می‌گوید که اندکی بعد از ظهر جمعه پیامکی از سوتسکور دریافت کرده است که در آن درخواست یک تماس سریع دارد. پس از ارسال لینک Google Meet، به براکمن گفته شد که او به عنوان رئیس از هیئت مدیره حذف شده است “اما برای شرکت حیاتی است و نقش خود را به عنوان رئیس جمهور حفظ خواهد کرد” و آلتمن اخراج شده است.

اخراج آلتمن علنا ​​اعلام شد

OpenAI پستی را در وبلاگ خود منتشر کرد که در آن تغییرات اجرایی را اعلام کرد. تیم مدیریت شرکت مدت کوتاهی پس از آن مطلع شد.

جلسه تمام دست

OpenAI بعد از ظهر جمعه یک جلسه همه جانبه برگزار کرد که طی آن Sutskever از برکناری آلتمن دفاع کرد. او پیشنهاداتی مبنی بر اینکه بیرون راندن آلتمن به منزله «تسلط خصمانه» است را رد کرد و مدعی شد که برای محافظت از مأموریت OpenAI برای «مفید ساختن هوش مصنوعی برای بشریت» ضروری است.

مایکروسافت بیانیه ای را منتشر کرد

ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، سرمایه‌گذار بزرگ و شریک OpenAI، بیانیه‌ای درباره اخراج آلتمن منتشر کرد:

همانطور که در مایکروسافت Ignite این هفته دیدید، ما به سرعت به نوآوری برای این دوره از هوش مصنوعی ادامه می دهیم، با بیش از 100 اعلامیه در سراسر مجموعه فناوری از سیستم های هوش مصنوعی، مدل ها و ابزارهای Azure تا Copilot. مهمتر از همه، ما متعهد به ارائه همه اینها به مشتریان خود در حالی که برای آینده می سازیم، هستیم. ما یک توافق بلندمدت با OpenAI با دسترسی کامل به همه چیزهایی که برای ارائه برنامه نوآوری خود نیاز داریم و یک نقشه راه محصول هیجان انگیز داریم. و به شراکت ما و میرا و تیم متعهد بمانیم. با هم، ما به ارائه مزایای معنادار این فناوری به جهان ادامه خواهیم داد.”

براکمن استعفا می دهد

براکمن با استناد به «اخبار امروز» استعفای خود را از OpenAI اعلام کرد. او پس از ارسال یادداشت داخلی، متن را در X منتشر کرد.

محققان ارشد OpenAI استعفا دادند

سه محقق ارشد OpenAI پس از براکمن استعفا دادند، از جمله مدیر تحقیقات Jakub Pachocki و رئیس آمادگی الکساندر مادری.

18 نوامبر

“نه … در پاسخ به تخلفات”

در یک یادداشت داخلی به دست آمده توسط Axios که صبح شنبه ارسال شد، براد لایت‌کپ، مدیر اجرایی OpenAI گفت که اطلاعیه دیروز «طلب شد [the management team] با تعجب” و اینکه مدیریت “مکالمه های متعددی با هیئت مدیره برای درک بهتر دلایل و روند تصمیم خود داشته است.” بر اساس این یادداشت، مذاکرات از صبح شنبه ادامه داشت.

لایت‌کپ افزود: «ما می‌توانیم به طور قطع بگوییم که تصمیم هیئت مدیره در پاسخ به تخلفات یا هر چیزی که مربوط به اقدامات مالی، تجاری، ایمنی یا امنیت/حریم خصوصی ما باشد، گرفته نشده است. “این یک اختلال در ارتباط بین سام و هیئت مدیره بود… ما همچنان نگرانی های شما را در مورد نحوه رسیدگی به این فرآیند به اشتراک می گذاریم، در حال کار برای حل این وضعیت هستیم و در صورت امکان به روز رسانی ها را ارائه خواهیم کرد.”

بودجه OpenAI در خطر است

فروش برنامه ریزی شده سهام کارکنان OpenAI که ارزش این استارتاپ را حدود 86 میلیارد دلار می کند، می تواند در خطر باشد. اطلاعات، که با سه منبع قبلی در این شرکت صحبت می‌کرد، گزارش می‌دهد که آنها دیگر انتظار ندارند فروش – به رهبری Thrive Capital – اتفاق بیفتد، یا اگر اتفاق بیفتد، به دلیل چرخش اخیر رویدادها، با ارزش‌گذاری کمتری همراه باشد.

آلتمن در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری جدید

به گزارش The Information، آلتمن به سرمایه گذاران گفته است که در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک سرمایه گذاری جدید است. انتظار می رود براکمن به این تلاش بپیوندد – هر شکلی که باشد. (احتمالا یک راه اندازی تراشه هوش مصنوعی.)

سرمایه گذارانی که برای بازگشت آلتمن تلاش می کنند

طبق گزارش‌ها، سرمایه‌گذاران – خشمگین از تحولات – بر هیئت مدیره OpenAI برای بازگرداندن آلتمن فشار می‌آورند و تا آنجا پیش می‌روند که مایکروسافت را جذب می‌کنند. گفته می شود نادلا دلسوز است.

هیئت مدیره موافقت می کند که مسیر را معکوس کند – در اصل

The Verge گزارش می دهد که هیئت مدیره در اصل با استعفا و اجازه بازگشت آلتمن و براکمن موافقت کرد. با این حال، دیروز ضرب الاجلی را از دست داد که تا آن زمان بسیاری از کارکنان OpenAI قرار بود شرکت را ترک کنند. گفته می‌شود که آلتمن در مورد بازگشت و درخواست تغییرات حکومتی «مهم» تردید دارد.

19 نوامبر

آلتمن برای ملاقات در ستاد OpenAI

بر اساس اطلاعات، انتظار می رود آلتمن در مقر OpenAI در سانفرانسیسکو ملاقات کند و مدیران OpenAI برای بازگرداندن او به عنوان مدیرعامل تلاش کنند. براکمن برای پیوستن دعوت شد – اما مشخص نیست که آیا او مدیران این دعوت را قبول خواهد کرد یا خیر.

مذاکرات هیئت مدیره به مشکل خورد

بلومبرگ گزارش می دهد که لایت کپ و موراتی، در میان دیگران، هیئت مدیره را برای بازگرداندن آلتمن تحت فشار قرار می دهند. اما جای تعجب نیست که کارگردانان در حال مقاومت هستند. از ظهر یکشنبه، هیئت مدیره به دلیل نگرانی در مورد اینکه چه کسی می تواند آنها را جایگزین کند، استعفا نداده بود و در حال بررسی نامزدها بود. یکی از موارد جدید احتمالی می تواند برت تیلور، مدیر عامل شرکت Salesforce باشد.

آلتمن بیرون، شیر داخل

بر اساس گزارشی که در The Information با استناد به یادداشت داخلی ارسال شده توسط Sutskever، آلتمن به عنوان مدیرعامل باز نخواهد گشت. همانطور که جستجو برای یک مدیر عامل دائمی جدید ادامه دارد، OpenAI امت شیر، یکی از بنیانگذاران سایت پخش ویدئو Twitch را به عنوان مدیر عامل موقت منصوب کرد – جایگزین موراتی.

20 نوامبر

آلتمن به مایکروسافت می پیوندد

سام آلتمن، گرگ براکمن و همکارانش اعلام کردند که به مایکروسافت خواهند پیوست تا یک تیم تحقیقاتی جدید هوش مصنوعی را رهبری کنند. نادلا در را به روی سایر کارکنان OpenAI باز می‌گذارد و می‌گوید که اگر بخواهند بپیوندند، منابع مورد نیاز در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

کولپا سوتسکور

Sutskever پستی را در X منتشر می کند که نشان می دهد از تصمیم خود برای برکناری آلتمن پشیمان است و تمام تلاش خود را برای بازگرداندن آلتمن به عنوان مدیرعامل انجام می دهد.

تهدید کارکنان به استعفا

نزدیک به 500 نفر از حدود 770 کارمند OpenAI – از جمله، قابل توجه، Sutskever – نامه ای منتشر کردند مبنی بر اینکه ممکن است آنها را ترک کنند مگر اینکه هیئت مدیره استارت آپ استعفا دهد و آلتمن برکنار شده را دوباره منصوب کند. اواخر دوشنبه، این تعداد به بیش از 650 افزایش یافت.

آلتمن و براکمن در حال بررسی بازگشت هستند

همانطور که توسط The Verge گزارش شده است، انتقال آلتمن به مایکروسافت یک معامله تمام شده نیست – و آلتمن و براکمن هر دو هنوز آماده بازگشت به OpenAI هستند. یعنی اگر بقیه اعضای هیئت مدیره که در ابتدا او را اخراج کردند کنار بروند.

هیئت مدیره OpenAI ادغام را در نظر می گیرد

به گزارش اطلاعات، هیئت مدیره OpenAI با داریو آمودی، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت توسعه دهنده مدل زبان بزرگ Anthropic، در مورد ادغام احتمالی این دو شرکت تماس گرفت. این رویکرد بخشی از تلاش OpenAI برای متقاعد کردن Amodei برای جایگزینی Altman به عنوان مدیر عامل بود – اما Amodei به سرعت پیشنهاد مدیر عامل را رد کرد.

21 نوامبر

آلتمن و هیئت مدیره در حال گفتگو هستند

بر اساس گزارش ها، هیئت مدیره OpenAI در حال مذاکره با سام آلتمن، رئیس سابق Y Combinator و یکی از بنیانگذاران OpenAI است تا به زودی این هفته به عنوان مدیر عامل به OpenAI بازگردد. طبق گزارش بلومبرگ، که در کوتاه مدت – به نقل از منابع نزدیک به این موضوع – گفت که گفتگوها بین آدام دی آنجلو، مدیر اجرایی Quora، یکی از اعضای فعلی هیئت مدیره OpenAI، و آلتمن – و احتمالاً سایر اعضای هیئت مدیره نیز در جریان است.

منبع techcrunch
دکمه بازگشت به بالا