بین الملل

بلاروس: اعضای دائم شورای امنیت باید گسترش باید


وزیر خارجه بلاروس ضمن تاکید بر لزوم گسترش اعضای دائم شورای امنیت برای انطباق با واقعیت‌های ژئوپلتیکی دنیای امروز، گفت مینسک هر کاری که بتواند برای حل بحران اوکراین انجام می‌دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی آلینیک» وزیر امور خارجه بلاروس شامگاه شنبه از تغییر ساختار و گسترش اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کرد.

آلینیک طی سخنرانی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل گفت که گسترش تعداد اعضای دائم شورای امنیت، واقعیت‌های ژئوپلتیکی دنیای جدید را محقق می‌سازد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در این‌باره توضیح داد:‌ «شورای امنیت سازمان ملل منعکس‌کننده واقعیت‌های ژئوپلیتیک امروزی نیست. سه عضو از پنج عضو دائم آن نمایندگان غرب هستند. آنها علاقه‌ای به تغییر وضعیت موجود در جهان ندارند».

وزیر خارجه بلاروس تصریح کرد: «در نتیجه، شورا وظایف خود برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را انجام نمی‌دهد. فقط یک نهاد دموکراتیک‌تر که بیشتر نماینده جهان باشد، از عهده این وظیفه برمی‌آید. بنابراین، مقوله ارائه عضویت دائمی به کشورهای در حال توسعه بزرگ در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین از ضروریات این دوران است».

طبق این گزارش، آلینیک با اشاره به اینکه روسیه و چین (به عنوان اعضای دائمی شورای امنیت) هم از چنین اصلاحاتی در شورای امنیت حمایت می‌کنند، از سه عضو دیگر این شورا خواست واقعیت‌های جدید را به رسمیت بشناسند و با این تغییرات موافقت کنند.

به نوشته اسپوتنیک، وی درباره جنگ اوکراین نیز گفت که بلاروس هرچه در توان داشته باشد برای حل این بحران به کار خواهد گرفت.

این دیپلمات بلاروسی اظهار داشت: «برای ما بسیار سخت است که ببینیم افراد نزدیک به ما برای یک سال‌و‌نیم رنج می‌کشند. اوکراین و مردم آن به یک ابزار چانه‌زنی در بازی بزرگ غرب برای حفظ سلطه جهانی خود تبدیل شده‌اند».

بر این اساس، آلینیک ادامه داد: «بدیهی است که با افزایش ارسال تسلیحات به این کشور، غرب مصمم است که جنگ را تا کشته‌شدن آخرین اوکراینی ادامه دهد. اما آیا اوکراین این را می‌خواهد؟ آیا اوکراینی‌ها به جنگ فرسایشی نیاز دارند؟ ما متقاعد شده ایم که اینطور نیست».

وی همچنین یادآور شد که بلاروس همواره از صلح در کشور همسایه خود دفاع کرده و تمام اقدامات ممکن را برای این امر انجام داده است.

پایان پیام/


دکمه بازگشت به بالا