بین الملل

تاکید کمیسیون اتحادیه اروپا بر اهمیت انرژی هسته‌ای در تحقق اهداف آب و هوایی

کمیسر جدید آب و هوای اتحادیه اروپا دستیابی به اهداف حفاظت از آب و هوا در این اتحادیه را بدون انرژی هسته‌ای ممکن ندانسته و بر اهمیت تولید این انرژی تاکید کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “پاسایر نویه پرسه”، کمیسر جدید اقلیم اتحادیه اروپا اعلام کرده که به دستیابی به اهداف بی طرفی آب و هوایی بدون انرژی هسته ای اعتقادی ندارد.

“ماروس سفکوویچ”، کمیسر جدید آب و هوای اتحادیه اروپا معتقد است که انرژی هسته ای در مبارزه با تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است.

وی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: اگر به پیش‌بینی‌های متعدد برای سال 2050 و دوره پس از آن نگاه کنید، صادقانه بگویم هیچ پیش‌بینی‌ای ندیده‌ام که بگوید بی‌طرفی آب‌وهوایی می‌تواند بدون انرژی هسته‌ای محقق شود.

این مقام 57 ساله اروپایی در ماه آگوست سمت کمیسر آب و هوا را از “فرانس تیمرمنز” هلندی به عهده گرفت. وی کمیسیون اتحادیه اروپا را ترک کرده بود تا به عنوان نامزد اصلی ائتلاف انتخاباتی قرمز-سبز در انتخابات پارلمانی کشورش شرکت کند.

“سفکوویچ” در عین حال تاکید کرد اینکه یک کشور اتحادیه اروپا از کدام منابع انرژی استفاده می کند، تصمیم مستقل دولت های مربوطه است. این کمیسر اهل اسلواکی گفت: ما اخیرا شاهد سرمایه گذاری برخی از کشورهای عضو در ساخت نیروگاه های هسته ای جدید هستیم. علاقه اقتصادی زیادی به توسعه رآکتورهای کوچک وجود دارد که به اعتقاد او گزینه ای برای آینده است.

همواره در سطح اتحادیه اروپا در مورد نقش آینده انرژی هسته ای کشمکش هایی وجود داشته است و کشورهایی مانند فرانسه این را به عنوان یک فناوری مفید برای تولید انرژی سازگار با آب و هوا می دانند. برخی کشورهای دیگر از جمله آلمان و اتریش اما منتقد انرژی هسته ای در اتحادیه اروپا هستند.

آلمان اخیرا با وجود بالا گرفتن برخی انتقادها آخرین نیروگاه های هسته ای خود را خاموش کرد تا به این ترتیب به استفاده از این انرژی پایان دهد.

از طرف دیگر فرانسه اعلام کرده که می خواهد رآکتورهای هسته ای خود را برای تولید انرژی بیشتر افزایش دهد.

دولت لهستان هم در راستای دستیابی به انرژی پاک و مستقل در حال سرمایه‌گذاری گسترده به‌روی تولید انرژی هسته‌ای است و برنامه ساخت 79 رآکتور هسته‌ای کوچک تا سال 2038 را در دستور کار قرار داده است.

در لهستان به‌ندرت دراین‌باره انتقادی وجود دارد، بیش از 60 درصد از مردم به‌طور کلی انرژی هسته‌ای را مثبت می‌بینند و البته در مبارزات انتخاباتی این موضوع مهمی نیست. انتقال انرژی بر اساس مدل آلمانی در این کشور گران و ناکارآمد در نظر گرفته می‌شود.

تأکید بر انرژی هسته‌ای و همکاری‌های بین‌المللی در این حوزه بخشی از تلاش‌های ورشو برای تضمین استقلال انرژی از روسیه است. لهستان از زمان حمله روسیه به اوکراین، با افزایش هزینه‌های انرژی که تورم را به بالاترین حد در 25 سال اخیر رسانده است، دست و پنجه نرم می‌کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا