بین الملل

رضا نجفی: عاملان ترور شهید فخری‌زاده در زمان مناسب بهای این جنایت را می‌پردازند


مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه در نشست مقامات ارشد سیکا با تشریح اقدامات شهید فخری‌زاده در مبارزه با کرونا عنوان کرد: قطعا عاملان و آن رژیم تروریستی که پشت جنایت ترور شهید فخری‌زاده قرار دارند، در زمان مناسب بهایش را خواهند پرداخت.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، نشست مقامات ارشد کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) روز جمعه ۲۱  آذر ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس به ریاست قزاقستان و با محوریت موضوع « بازنگری وضعیت منطقه، به کارگیری تجربیات حاصله از مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹ با هدف توسعه و همکاری بیشتر بین کشورهای عضو» با حضور «رضا نجفی» مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه به نمایندگی از کشورمان برگزار شد.

نماینده کشورمان در این نشست در سخنان خود ضمن تبریک به قزاقستان جهت تصدی ریاست برای سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ و آرزوی موفقیت برای دبیرکل جدید سیکا «کایرات ساریبای» و همچنین قدردانی از تلاش‌های کشورهای عضو سیکا در مقابله با چالش‌های پیش رو به مسائل مهمی مانند مقابله با همه‌گیری کووید- ۱۹ به عنوان بزرگترین بحران جهانی، اهمیت همکاری سازنده و مؤثر در این زمینه، مقابله با یکجانبه‌گرایی و تقویت چندجانبه گرایی، تأکید قاطعانه بر لزوم اطمینان از دسترسی برابر همه انسان‌ها به واکسن کووید- ۱۹ (کرونا) در سراسر جهان، مخالفت صریح با تبعیت از هر گونه اقدامات غیرقانونی و مقابله با تأثیر مخرب اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه‌گرایانه و تروریسم اقتصادی ایالات متحده آمریکا بر مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹، اشاره و از تلاش‌های بی بدیل ارگان‌های مختلف دولتی و خصوصی که در تلاش برای یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به ویروس کرونا هستند، قدردانی کرد. 

نجفی همچنین با اشاره به ترور شهید فخری‌زاده، دانشمند برجسته ایرانی و محکومیت‌ این اقدام تروریستی از سوی اکثریت کشورهای عضو سیکا و نقش مهم ایشان در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و پزشکی، به ویژه تولید نخستین کیت ایرانی آزمایش سریع کووید- ۱۹ و نظارت بر ساخت واکسن این ویروس همه‌گیر، تاکید کرد که قطعا عاملان و آن رژیم تروریستی که پشت جنایت ترور شهید فخری زاده قرار دارند، در زمان مناسب بهایش را خواهند پرداخت.

به گزارش فارس، محسن فخری زاده دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی ایرانی جمعه هفتم آذر ماه توسط عناصر تروریست مسلح در منطقه آبسرد دماوند به شهادت رسید.

وی در پایان آمادگی کامل کشورمان را برای همکاری مشترک با سایر کشورهای عضو سیکا برای تبادل تخصص و دانش در مورد تمامی موضوعات مورد علاقه مشترک و متقابل، به ویژه در مورد کووید-۱۹، اعلام کرد.

نشست مقامات ارشد کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (CICA) دو بار در سال با هدف تصمیم‌گیری در مورد اجرای توافقنامه‌ها و تصمیمات اجلاس سران و نشست وزرا  با شرکت مقامات ارشد کشورهای عضو برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است، تشکیل کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا نخستین بار در پنجم اکتبر سال ۱۹۹۲ در زمان برگزاری چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد،توسط نور سلطان نظربایف رئیس‌جمهور وقت قزاقستان پیشنهاد شد. موضوع فعالیت کنفرانس منطقه‌ای سیکا، تعامل و اقدامات، راهکارها و شیوه‌های دستیابی به اعتمادسازی در قاره آسیا عنوان شده است.

سیکا دارای اعضای ثابت، اعضای ناظر و سازمان‌های ناظر است و در حال حاضر ۲۷ عضو دارد. هشت کشور و پنج سازمان ناظر دارد. تا ژوئن ۲۰۱۹ کشورهای عضو ثابت عبارتند از: افغانستان،جمهوری آذربایجان، بحرین، بنگلادش،کامبوج، چین، مصر، هند، ایران، عراق، اسرائیل، اردن، قزاقستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان، فلسطین، قطر،کره جنوبی، روسیه، سریلانکا، تاجیکستان، تایلند، ترکیه، امارات متحده عربی، ازبکستان و ویتنام.

اندونزی، اوکراین، ایالات متحده آمریکا، بلاروس، ژاپن، فیلیپین ، لائوس و مالزی نیز اعضای ناظر آن هستند. 

سازمان ملل متحد،سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان بین‌المللی مهاجرت، اتحادیه عرب و مجمع پارلمانی کشورهای ترک زبان نیز سازمان‌های ناظر سیکا را تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا