بین الملل

ظریف: کاری کنیم که خاطره تلخ جنگ در قفقاز تکرار نشود/ نقش محوری نخجوان در ایجاد جاده‌های مواصلاتی


وزیر امور خارجه ایران با اشاره به نقش محوری جمهوری خودمختار نخجوان در ایجاد جاده‌های مواصلاتی و همکاری‌ها در منطقه گفت: باید کاری کنیم که خاطره تلخ جنگ در منطقه قفقاز تکرار نشود.


به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در پایان سفرش به پنج کشور منطقه امروز بازدیدی از جمهوری خودمختار نخجوان داشت، بعدازظهر امروز (شنبه)‌ در اظهاراتی بعد از دیدار و گفت‌وگو با رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان گفت: بسیار خوشحالم که این سفر منطقه‌ای را در باکو شروع و در نخجوان تمام می‌کنم.

ظریف بیان کرد: جمهوری خودمختار نخجوان برای آینده منطقه صلح دار قفقاز بسیار حیاتی و مرکزی خواهد بود. باید کاری کنیم که خاطره تلخ جنگ در این منطقه تکرار نشود و تنها راه، از طریق همکاری مفید برای همه است.

* نقش محوری نخجوان در ایجاد جاده‌های مواصلاتی و همکاری منطقه‌ای

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: در این همکاری و ایجاد جاده‌های مواصلاتی، جمهوری خودمختار نخجوان نقش محوری را دارد. براساس گفت‌وگوهایی که در پنج کشور داشتم امیدواریم بتوانیم همکاری همه جانبه‌ برای اتصال در این منطقه چه کریدور شمال – جنوب چه کریدور جنوب – غرب ایجاد کنیم و از این طریق خلیج فارس را به روسیه و دریای سیاه وصل کنیم و در همه این کریدورها جمهوری خودمختار نخجوان نقش بسیار مهمی ایفا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: از مردم خوب نخجوان به خاطر مهمان‌نوازی تشکر می‌کنم و امیدوارم آینده منطقه آینده بسیار بهتری باشد.

 

 

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر به منطقه امروز (شنبه) وارد جمهوری خودمختار نخجوان شد و در بدو ورود در گفت‌وگویی عنوان کرده بود: در پایان سفر به پنج کشور منطقه و در قسمت آخر سفر به نخجوان آمدیم تا یک بررسی درباره امکانات ترانزیتی و همکاری در منطقه بعد از پایان جنگ قره باغ داشته باشیم. ان‌شاءالله با همکاری کشورهای منطقه این امکان برای جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای منطقه فراهم شود که در مسیر همکاری و هماهنگی بیشتر ترانزیتی بعد از جنگ تأسف بار (درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان) با هم همکاری کرده و زمینه یک صلح پایدار را در منطقه فراهم کنند. 

ظریف پس از آن با «واصف طالب اف» رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان دیدار و گفت‌وگو کرد و طالب اف در دیدار وزیر امور خارجه ایران آمادگی نخجوان را برای پذیرش کالاهای ترانزیتی با هدف توسعه همکاری‌ها در منطقه اعلام کرد. (اینجا بخوانید)

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا