بین الملل

عقربه های ساعت به عقب بازنخواهد گشت/ تکفیریها فروپاشیده‌اند

تحرکات داعش در عراق مدتی است که در عراق و سوریه افزایش یافته است اما این بدان مفهوم نیست که آنها می توانند کاری از پیش ببرند و در برابر ارتش سوریه و نیروهای عراقی راه به جایی نخواهند برد.

خبرگزاری مهرگروه بین الملل: اسناد متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکا هزاران نفر از عناصر داعش را از سوریه وارد عراق کرده است تا ضرورت حفظ نظامیان آمریکایی بیش از گذشته درک شود.

«صباح العکیلی»، کارشناس امنیتی عراق، چندی قبل در این خصوص گفت: «اطلاعات تائید شده‌ای داریم که نشان می‌دهد کاروان‌های نظامی آمریکا ۴ هزار داعشی را از خاک سوریه وارد عراق کرده‌اند و اجازه بازرسی و تفتیش این کاروان‌های نظامی آمریکایی به نیروهای عراقی داده نمی‌شود.

به نظر می‌رسد عناصری که وارد عراق شده‌اند اکنون مجری عملیات انتحاری و درگیری با حشد شعبی هستند.

نکته دیگر این است که پس از انفجار چندی قبل بغداد، تمرکز دولت و همچنین بخشی از نیروهای امنیتی عراق بر حفظ امنیت پایتخت عراق قرار گرفت. به همین دلیل، بازمانده‌های داعشی فرصت حمله به حشد الشعبی را در دیگر مناطق عراق پیدا کردند.

اگرچه سازمان داعش در عراق از بین رفته است، اما تحرکات روزهای اخیر نشان داد هسته‌های خفته داعش هنوز در عراق وجود دارند. اگرچه امکان ایجاد داعش مانند سال ۲۰۱۴ اندک است.

نیروهای امنیتی عراق اعم از حشد شعبی و ارتش و پلیس دستاوردها و موفقیتهای مهمی در نبرد با گروه تروریستی داعش کسب کردند، اما نقایص و خلل امنیتی هر از چند گاهی رخ داده و سبب جان باختن شماری از غیرنظامیان می شود.

مهمترین دلیل وقوع این خلل و اقدامات تروریستی، حمایت آمریکا از تروریستهای داعشی از طریق ارائه حمایت اطلاعاتی و لجستیکی از آنهاست به طوری که تروریستها پناهگاه های امنی در برخی مناطق دارند.

النشره لبنان در مطلبی به افزایش تحرکات داعش در سوریه و عراق اشاره کرده و آورده است: پس از انفجار خونین میدان الطیران بغداد که داعش مسئولیت آنرا برعهده گرفت و دهها قربانی برجای گذاشت و پس از آن شاهد حمله داعش به نیروهای حشد شعبی و شهادت یکی از فرماندهان و شماری از همرزمانش در صلاح الدین عراق و پس از آن حملاتی به ارتش سوریه بودیم.

این رسانه می نویسد: این حملات با روی کار آمدن جو بایدن تشدید شده است و این پس از آن رخ می دهد که بالگردهای آمریکایی سرکرده های داعش را از زندانهای تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک به پایگاه های آمریکایی در عراق و از آنجا به پایگاه غیرقانونی اشغالگران آمریکایی در التنف می برند این حملات با روی کار آمدن جو بایدن تشدید شده است و این پس از آن رخ می دهد که بالگردهای آمریکایی سرکرده های داعش را از زندانهای تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک به پایگاه های آمریکایی در عراق و از آنجا به پایگاه غیرقانونی اشغالگران آمریکایی در التنف می برند.

النشره آورده است: افسران آمریکایی داعشی ها را آموزش می دهند تا دست به حملات تروریستی بزنند. احیای داعش در سوریه و عراق یاداور دوره باراک اوباماست که از بطن آن این گروه خونریز متولد شد.

این رسانه می نویسد: چند روز پس از آن ارتش سوریه گروه داعشی مسئول حمله خونبار علیه اتوبوس ارتش سوریه را به طور کامل منهدم کرد و از میان برداشت و دستگاههای امنیتی عراق هم عملیات انتقام خون شهیدان را در استان صلاح الدین انجام دادند و ضربات مهلک به داعش وارد کردند.

النشره نوشت: کاملاً آشکار است که تصمیم این است که عقربه های ساعت به عقب بازنخواهد گشت و محور مقاومت تصمیم خود را گرفته است.

این در حالی است که چندی قبل، منابع سوری از انتقال ۶۰ تروریست داعشی به پایگاه غیر قانونی آمریکا در منطقه «التنف» در مرز با عراق خبر داده و اعلام کرده بودند: نیروهای اشغالگر آمریکا ۱۰ تروریست داعشی در زندان «کمپ بلغار» در شرق شهر الشدادی و ۵۰ تروریست دیگر را از زندان «الثانویه الصناعیه» در حسکه به پایگاه غیرقانونی خود در شهر الشدادی منتقل کردند. نظامیان آمریکایی در ادامه این تروریست ها را از الشدادی به پایگاه غیرقانونی در التنف منتقل کردند.

تروریستهای آمریکایی به تحرکات خود برای انتقال سرکرده های داعشی از زندان های سوریه برای به کارگیری مجدد آنها برای اجرای طرحهای واشنگتن در منطقه و از بین بردن شواهد حمایت خود از تروریستهای تکفیری، ادامه می دهند.

در مناطق البادیه سوریه بازمانده داعشی ها حضور دارند که مورد حمایت آمریکا هستند و این تکفیریها در مناطق مجاور بادیه به ویژه راهها و مناطق مسکونی دست به یورش هایی می زنند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا