بین الملل

عمویی در گفت‌و‌گو با روزنامه قطری| عربستان سعودی هیچ ربطی به توافق هسته‌ای ندارد


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با یک روزنامه قطری تأکید کرد که عربستان سعودی هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با روزنامه قطری «العربی الجدید» بر رد مشارکت عربستان سعودی در هرگونه گفت‌و‌گوی احتمالی درباره برجام تأکید کرد.

ابوالفضل عمویی ضمن تأکید بر این موضوع که ایران برای بار دوم در ارتباط با برجام مذاکره نخواهد کرد، گفت: «ریاض هیچ جایگاهی در مذاکرات هسته‌ای نداشته. عربستان سعودی هیچ ارتباطی با مسائل مرتبط با توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و طرف‌های توافق ندارد».

طبق این گزارش، عمویی در ادامه افزود که تهران «آماده گفت‌و‌گو با عربستان سعودی است اگر این کشور تمایلی به این موضوع داشته باشد چه به صورت دو جانبه یا به همراه کشورهای عربی همسایه».

این اظهارات پس از آن است که «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، روز جمعه، اظهار داشت که بایست شرکای این کشور از جمله عربستان سعودی در توافق هسته‌ای با ایران مشارکت داده شوند (جزئیات بیشتر).

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی در ارتباط با شرط دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات برجامی گفت:‌ «آمریکا و اروپا باید گام نخست‌ برای حفظ توافق هسته‌ای را بردارند. عمویی افزود که ایران «تمام تعهدات وارد شده در توافق هسته‌‌ای را اجرا کرده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پانزده گزارش این پایبندی را تأیید کرده است».

وی خاطرنشان کرد که ایران «تهعدات خود را مطابق با بند ۳۶ توافق هسته‌ای کاهش داده آن هم در واکنش به عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش پس از خروج غیرقانونی از توافق هسته‌ای و کم‌کاری اروپا در اجرای تعهدات یازده‌گانه‌اش».

عمویی همچنین اظهار داشت که موضع اروپا پس از خروج واشنگتن از توافق «برای ایران ناامیدکننده بود» و «چنانچه غرب بخواهد توافق هسته‌ای پیشین را حفظ کند بایست ابتدا به شکل مؤثری تعهدات خود را اجرا کند».

 سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید کرد که خواسته‌های ایران تنها محدود به بازگشت طرف آمریکایی و اروپایی به برجام نیست «بلکه بایست به خاطر خسارت‌هایی که در نتیجه بدعهدی آمریکا و اروپا در قبال تعهدات به ایران وارد شده، خسارت پرداخت شود».

ابوالفضل عمویی در ادامه اظهاراتش همچنین تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران بار دیگر درباره توافق هسته‌ای مذاکره نخواهد کرد. ما تمایلی به مذاکرات دوجانبه با آمریکا نداریم به علت سوابق منفی این کشور در این خصوص و به آنها بی‌اعتماد هستیم».

عمویی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «دولت “بایدن” به علت مشکلات سیاسی، بحران اقتصادی در پی ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از حمله به کنگره ضعیف‌تر از دولت “ترامپ” است».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در ارتباط با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در مجلس گفت: «مجلس شورای اسلامی اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها را به طور کامل و به صورت جدی دنبال می‌کند».

ابوالفضل عمویی همچنین درباره تهدید اخیر رژیم صهیونیستی درباره حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران گفت: «واشنگتن بیش از ایران با این تهدیدات خطاب قرار گرفته بود» و علت «نگرانی رژیم صهیونیستی از این روست که ممکن است جایگاه خود را در دولت بایدن از دست بدهد».

عمویی افزود: «صهیونیست‌ها از دولت ترامپ به بدترین شکل سوءاستفاده کردند و امروز می‌خواهند با این سر و صداها امتیازات ویژه را در دوره بایدن نیز حفظ کنند؛ امتیازاتی که در دوره ترامپ بدان دست یافتند».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهاراتش تأکید کرد: «رژیم صهیونیستی خیلی بهتر از دیگران از قدرت دفاعی ایران آگاه است و می‌داند که اگر خطایی مرتکب شود با پاسخی قوی و کوبنده مواجه خواهد شد. آنها نقاط ضعف بسیاری دارند».

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا