بین الملل

مخالفت کمیسیون امنیت پارلمان عراق با خروج الحشد الشعبی از شمال کشور


کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق به صراحت با خروج نیروهای الحشد الشعبی و ارتش از شهرهای استان صلاح‌الدین مخالفت کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، مخالفت خود با خروج نیروهای ارتش و الحشد الشعبی از شهرهای استان صلاح‌الدین را اعلام و تاکید کرد که این امر به توانایی وزارت کشور در داشتن پرونده امنیتی مربوط است.

«محمد رضا» رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق طی یک کنفرانس خبری با حضور شماری از اعضای این کمیسیون در استان صلاح‌الدین تصریح کرد: کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اقدامات و تدابیر اتخاذی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر درباره حادثه ناحیه «الفرحاتیه» در شهرستان «بلد» را پیگیری می‌کند و از خانواده‌های قربانیان می‌خواهد که به گزارش‌های آنها و نتایج تحقیقات درباره این حادثه گوش دهند.

به نوشته «موازین نیوز»، وی افزود: الکاظمی دستور اعزام یک هنگ از لشکر نُه پیاده‌نظام به الفرحاتیه را صادر کرد تا امنیت در این منطقه را حفظ و از ساکنان آن حمایت کنند. نمی‌توان یگان‌های ارتش و تیپ‌های الحشد الشعبی را از استان صلاح‌الدین بیرون کرد. تمامی این نیروها در آزادسازی مناطق مختلف صلاح‌الدین از دست داعش مشارکت داشتند.

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: اخراج نیروهای ارتش و الحشدالشعبی و مبارزه با تروریسم از شهرها و تسلیم پرونده امنیتی به پلیس فدرال و دولت محلی به توانایی وزارت کشور در تحویل پرونده امنیتی در تمامی استان‌ها و نه تنها صلاح‌الدین بستگی دارد.

صبح شنبه گذشته، فرماندهی پلیس استان صلاح الدین در شمال عراق با صدور بیانیه‌ای از ربوده شدن ۱۲ غیر نظامی از اهالی منطقه «الفرحاتیه» واقع در شهرستان «بلد» در جنوب این استان، از سوی یک گروه مسلح ناشناس خبر داد.

پس از آن اعلام شد که اجساد هشت نفر از این ربوده‌شدگان پیدا شده که همگی با شلیک گلوله جان خود را از دست داده‌اند و سرنوشت چهار نفر دیگر هنوز مشخص نیست. 

در پی حادثه الفرحاتیه،  «عمار جبر خلیل» استاندار صلاح‌الدین عراق،با ارسال یک نامه اضطراری به دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح کشور خواستار انجام تحقیقات فوری درباره این حادثه شد. نمایندگان و شخصیت‌های سیاسی این استان نیز در بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف چنین حملاتی در صلاح‌الدین شدند.

نخست وزیر عراق نیز دیروز در راس یک هیأت امنیتی و نظامی عازم صلاح‌الدین شد تا از نزدیک در جریان جزئیات این پرونده قرار گیرد و دستوراتی نیز در این باره صادر کرد.(جزئیات بیشتر)

 الحشد الشعبی: یگان‌های ما در الفرحاتیه مستقر نبودند

در این میان برخی، در اقدامی سازمان‌دهی شده این حمله تروریستی را به الحشد الشعبی مرتبط کردند به همین دلیل نیز «قاسم الکریطی» مسئول عملیاتی تیپ ۴۱ الحشد الشعبی، مستقر در استان صلاح‌الدین در یک گفت‌وگوی تلویزیونی ابعادی از جنایت الفرحاتیه را روشن ساخت.

وی در گفت‌وگو با شبکه «العهد» تصریح کرد که الحشدالشعبی با اتهاماتی سازمان‌دهی شده مواجه است و برخی رسانه‌های مغرض، عامدانه این سازمان را هدف قرار می‌دهند. اتهام‌زنی به الحشد درباره جنایت اخیر در استان صلاح الدین بی‌اساس و باطل است. نیروهای الحشد در الفرحاتیه حضور ندارند و این منطقه یک منطقه آزاد میان یگان‌های نظامی و امنیتی است. داعش نیز در این میان تمامی کسانی را که با الحشدالشعبی همکاری دارند، پاکسازی می‌کند.

وی تاکید کرد که حمله الفرحاتیه کار داعش بوده و دلیل آنکه داعش توانسته به این منطقه حمله کند، وجود اختلال و عدم توازن در نحوه استقرار نیروها بود. الفرحاتیه یک منطقه ناهموار به شمار می‌آید و داعش از آن برای انجام حملات چریکی استفاده می‌کند. ما با کمبود دوربین‌های حرارتی و هواپیماهایی که پناهگاه‌های داعش را شناسایی کنند، مواجهیم. ضمن اینکه تیپ ۵۲ مانع  عبور ما از این منطقه برای یافتن مخفی‌گاه‌های داعش می‌شد. با این وجود ما خط امدادرسانی داعش را در یثرب و تل‌الذهب قطع کردیم. به همین دلیل نیز داعش به دنبال ایجاد فتنه میان الحشد و مردم از طریق حادثه الفرحاتیه است.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا