بین الملل

مرکز مشترک نظارت بر آتش‌بس قره‌باغ آغاز به کار کرد


روسیه و ترکیه مرکز مشترک نظارت بر روند آتش‌بس در قره‌باغ کوهستانی را رسماً در منطقه «آغ‌دام» افتتاح کردند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز شنبه اعلام کرد روسیه و ترکیه مرکز مشترک برای نظارت بر روند آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی را امروز شنبه افتتاح کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این مرکز که دو کشور در ماه نوامبر درباره راه‌اندازی آن توافق کردند، رسماً در منطقه «آغ‌دام» جمهوری آذربایجان آغاز به کار کرد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد در این مرکز کمتر از ۶۰ سرباز از هر دو کشور ترکیه و روسیه حضور خواند داشت.

خبرگزاری روسی «اینترفاکس» هم به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد نظارت از طریق استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین ارزیابی داده‌های دریافت شده از منابع دیگر انجام خواهد شد.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز جمعه گفت که ایجاد این مرکز که بین روسیه و ترکیه مشترک بوده، به پایان رسیده است. به گفته آکار این مرکز شامل یک ژنرال و ۳۸ سرباز ترکیه‌ای خواهد بود و به همین تعداد نیز نیروهای روس در این مرکز فعالیت خواهند کرد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه ۲۴ آبان (نهم نوامبر) بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی در قره باغ، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده هم به جمهوری آذربایجان واگذار شد. روسیه نیز طی این مدت، به عنوان حافظ آتش بس نیروهای پاسدار صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرده است.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا